Daň z finančných transakcií vyvoláva obavy z nárastu hotovosti a potenciálnych daňových únikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, Slovensko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská vláda sa rozhodla pre netradičnú formu konsolidácie verejných financií zavedením dane z finančných transakcií. Tento typ dane nie je podľa Slovenskej bankovej asociácie zavedený v žiadnej krajine eurozóny a skúsenosti s ním majú prevažne rozvojové krajiny Latinskej Ameriky a Maďarsko, pričom Ministerstvo financií SR odhaduje príjmy na základe údajov z Maďarska.

Riziká zavedenia novej dane spočívajú podľa bankovej asociácie v nedostatku znalostí pri výpočte potenciálnych príjmov a absencii dopadových štúdií na podmienky slovenskej ekonomiky.

Dopady dane sú rôznorodé

„Tento fakt umocňuje aj absencia odbornej diskusie pred predstavením návrhu a neštandardný legislatívny proces,“ upozorňuje asociácia. Slovenská verzia finančnej transakčnej dane (FTT) je založená na maďarskom zákone z roku 2012.

Maďarský model podľa bánk znevýhodňuje bezhotovostné transakcie na úkor platieb kartou a transakcií v hotovosti. Na Slovensku budú daňou zaťažené len právnické osoby a živnostníci, pričom transakcie retailových klientov nebudú postihnuté. Dopady zavedenej dane sú rôznorodé. Jedným z negatívnych dôsledkov je nárast hotovosti v ekonomike a potenciálne daňové úniky.

Nestabilita príjmu pre rozpočet

„Negatívom sú zvýšené náklady pre firmy na držbu a platby v hotovosti, ktoré môžu vytvárať tlak na rast cenovej hladiny,“ uvádza banková asociácia. V Maďarsku podľa nich napríklad objem hotovosti vzrástol takmer dvojnásobne v rokoch 2013 až 2020. Jedným z ďalších dôsledkov je rast cien finančných služieb.

„Riziko prudkého nárastu cien finančných služieb je v prípade Slovenska len mierne, avšak implementácia zákona si vyžiada značné náklady,“ upozorňujú odborníci z bankovej asociácie.

Ďalším problémom môže byť podľa nich nestabilita zdroja príjmu pre rozpočet. Skúsenosti z Južnej Ameriky a Maďarska ukazujú, že výnos tejto dane je volatilný a môže klesať. V dôsledku toho sa môže stať, že štát bude musieť zvyšovať sadzby alebo rozširovať základ dane. Zároveň je tu aj riziko poklesu úverovej aktivity.

Negatívny zásah v krajinách

„Pokles vkladov negatívne zasiahol ponuku úverov v niektorých krajinách,“ uvádza banková asociácia, hoci riziko tohto dopadu na Slovensko hodnotí ako nižšie. Okrem toho zavedenie transakčnej dane môže viesť podľa bánk k presunu transakčnej aktivity do zahraničia a zníženiu konkurencieschopnosti krajiny.

„Táto daň môže obmedziť rozvoj podnikateľských aktivít a odlákať zahraničné investície,“ varujú odborníci. Banky budú novou daňou tiež výrazne zaťažené, čo môže viesť podľa asociácie k zníženiu investícií do plánovaných bankových služieb.

Polročná implementačná doba je podľa bánk nedostatočná a sektor očakáva významné náklady na úpravu informačných systémov a procesov. Na záver Slovenská banková asociácia varuje pred potenciálnymi negatívnymi dopadmi na bankový sektor, zvýšenou infláciou a vplyvom na HDP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSBA Slovenská banková asociácia