Do roku 2025 budú polovicu pracovných úloh zastávať stroje, čím sa zvýši nerovnosť medzi ľuďmi. Vo svojej novej správe to tvrdí Svetové ekonomické fórum (WEF).
Podľa organizácie vytvorí „revolúcia robotov“ na celom svete 97 miliónov pracovných miest, no takmer rovnaký počet miest zanikne, čo ohrozí niektoré komunity.
Think-tank do výskumu zapojil 300 najväčších globálnych firiem, ktoré zamestnávajú osem miliónov ľudí.
Robotizácia je na vzostupe, ohrozené sú pracovné pozície aj na Slovensku
Viac ako 50 percent zamestnávateľov očakáva v niektorých oblastiach zrýchlenie procesu automatizácie, zatiaľ čo 43 percent predpokladá, že pre technológie zruší množstvo pracovných miest.
Dvojitá hrozba spojená s koronakrízou
WEF uviedlo, že pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií, keďže sa firmy snažili znížiť náklady a osvojiť si nové pracovné metódy.
Zamestnanci tak čelia dvojitej hrozbe súvisiacej s automatizáciou a prepadom v dôsledku koronakrízy. „Prehĺbili sa tak existujúce nerovnosti na trhu práce a zvrátil sa nárast zamestnanosti dosiahnutý po finančnej kríze z rokov 2007 – 2008,“ uviedla zástupkyňa WEF Saadia Zahidi.
Pre výpadok príjmov sa viaceré podniky dostanú podľa analytikov do straty
Podľa neziskovky v súčasnosti stroje zastávajú približne tretinu pracovných úloh, zvyšok zaobstarávajú ľudia. Do roku 2025 sa však rovnováha pravdepodobne posunie.
Najviac ohrozené pozície
Zvýši sa dopyt po práci, ktorá sa spolieha na ľudské schopnosti, ako napríklad poradenstvo, komunikácia, rozhodovanie a podobne.
Nárast čakajú aj pri pozíciách v oblasti zelenej ekonomiky, strojárstve či cloud computingu.
Milióny ľudí vykonávajúcich bežné, manuálne práce prídu o zamestnanie v dôsledku automatizácie. Tento trend ovplyvní najmä najmenej kvalifikovaných pracujúcich s najnižšími príjmami.
Tí budú potrebovať na vysporiadanie sa so zmenou opätovnú kvalifikáciu. Vlády musia zároveň pripraviť „silnejšie záchranné siete“.