Akciové trhy vo štvrtok prudko spadli. Index S&P 500 oslabil o 5,89 percenta a Dow Jones až o 6,9 percenta. Je to najväčší jednodňový prepad od 16. marca. Výpredaj akcií bol tak rýchly, že naznačil obavy z predchádzajúceho rýchleho rastu. Ten ale do veľkej miery nebol podporený fundamentmi, upozorňuje Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank.
Za štvrtkovým prudkým obratom v nálade investorov je viacero dôvodov. Trhy ovládla panika z rizika druhej vlny nákazy koronavírusom v USA a v iných krajinách sveta. Rovnako tak sa rozplývajú nádeje na oživenie ekonomiky v tvare písmena V, ktoré doteraz hnali trhy nahor. Najnovšie štatistiky federálneho ministerstva zdravotníctva ukazujú, že viaceré americké štáty uvoľnili preventívne opatrenia príliš skoro. V Kalifornii, Georgii, Texase a na Floride je už teraz sedemdňový priemer prírastku nových prípadov na alebo blízko rekordných úrovní. Nové prípady prudko rastú aj v Arizone a Oregone.
Nové prípady stále pribúdajú
V Európe je situácia podľa analytika Saxo Bank pod kontrolou, výnimku predstavuje Veľká Británia. Na globálnej úrovni však o zlepšení stále nemožno hovoriť. Celosvetovo vo štvrtok pribudlo 128 tisíc nových prípadov, čo je jeden z najvyšších prírastkov od marca.
Ekonomické modely nie sú schopné zohľadniť faktor pandémie a jej dopadu na hospodárstvo, upozorňuje ďalej analytik. Tak vážnu hrozbu, akou je súčasná pandémia, globálna ekonomika podľa neho nezažila od druhej svetovej vojny. Nevieme teda odhadnúť jej dopad na spotrebu a investičné správanie. Pozitívnym faktom v tejto situácii je len to, že trhom zatiaľ nechýba likvidita. Úspešne ju dodávajú centrálne banky a garantujú, že to tak aj zostane, uzatvára analytik.