K prudkému poklesu akcií z úvodu týždňa sa vyjadrili viacerí zahraniční analytici Saxo Bank.
„Obdobie nízkej volatility je pravdepodobne definitívne za nami. Rok 2017 a začiatok tohto roka boli len bláznivou anomáliou,“ hovorí akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry, na margo aktuálneho prudkého výpredaja akcií.
Pod hlavný pád sa podpísali tzv. rýchle peniaze
„Pokles je zatiaľ hrozivý, ale je relatívne kontrolovaný,“ dodáva menový stratég banky John Hardy, poznamenajúc, že hlavný pád bol riadený tzv. rýchlymi peniazmi, teda algoritmickým obchodovaním a maržovými obchodmi, kedy boli otvorené pozície automaticky uzatvárané. Dnešnou otázkou je, ako na to budú reagovať tzv. pomalé peniaze.
„Obchodníci, ktorí hľadajú bezpečný prístav, by sa mali poobzerať po japonskom jene, opciách, alebo amerických dlhopisoch so splatnosťou dva, päť a desať rokov,“ hovorí J. Hardy. Varuje však, že „neexistuje lacný spôsob, ako hľadať ochranu, v časoch, keď sa beštia menom volatilita odtrhla z reťazí“.
Čítajte aj:
Návrh vyššej mzdy od trnavskej PSA neprešiel, odborári vyhlásili spor v kolektívnom vyjednávaní
„Aktuálny výpredaj môžeme označiť za najväčší od augusta 2015,“ porovnáva P. Garnry. Až 12-percentný pokles na termínových obchodoch S&P 500 je pravdepodobne výsledkom reťazovej reakcie, ktorá začala už minulý piatok, keď zavládla obava, že neočakávane silné americké údaje o raste miezd môžu urýchliť zvyšovanie amerických úrokových sadzieb.
Kim Cramer Larsson, technický analytik Saxo Bank, hovorí, že keď sa pozrieme na americké indexy z technického hľadiska, sú kľúčovými úrovňami, ktoré by sme mali sledovať, hodnoty 2 625 a 2 564. Aj pri nemeckom indexe DAX sa nachádzame v klesajúcom režime a podporu by index podľa K. Larssona mohol nájsť až na úrovni 12 745, avšak aj táto môže byť prelomená. „V skutočnosti sa silná podpora pre index DAX nachádza až na úrovni 12 000 bodov,“ konštatuje analytik.
Hlavný komoditný stratég Ole Hansen dodáva, že averzia k riziku v súčasnosti podporuje cenu zlata.