Analytici NBS navrhujú na Slovensku zaviesť ekonomické životné minimum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NBS
Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovč.

Životné minimum v súčasnosti vyjadruje hodnotu, ktorá má len veľmi slabý vzťah k hranici hmotnej núdze z pohľadu očakávanej kvality života na Slovensku. V komentári na to upozorňujú analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

Ako alternatívu preto navrhujú počítať životné minimum na základe položkového sčítania nákladov domácnosti jednotlivca a štvorčlennej rodiny. Vychádzalo by sa pritom z reálnej spotreby nízkopríjmových domácností na Slovensku a medzinárodných výživových štandardov.

Rozdielne ceny v regiónoch

Pri výpočtoch analytici NBS používajú údaje o cenách produktov potrebných pre zabezpečenie základných životných potrieb domácností získaných z dát Štatistického úradu SR, vrátane cenových mikroúdajov, rodinných účtov, ako aj cien nehnuteľností stiahnutých z realitných portálov a ďalších zdrojov.

„Reflektujeme pritom aj rozdielne ceny v regiónoch, pre ktoré prezentujeme výpočty samostatne. Takto vypočítané ekonomické životné minimum upravujeme o dopad inflácie za rok 2022 na základe pohybu cien príslušných položiek v spotrebnom koši,“ uviedli v komentári.

Adresnosť a transparentnosť

Prezentovaná hodnota životného minima podľa analytikov NBS nepredstavuje navrhovanú výšku sociálnych dávok, resp. sumu garantovaného životného minima, ale príklad realistickej referenčnej hodnoty, ktorá umožňuje nastaviť sociálne politiky adresnejšie a efektívnejšie.

Zreálnenie referenčnej hodnoty, jej valorizácia odvodená od rastu relevantných nákladov a jej pravidelné prehodnotenie by tak podľa analytikov NBS mohlo potenciálne zvýšiť adresnosť a transparentnosť sociálneho systému.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska