Mnohí Slováci v tomto čase odchádzajú na letnú dovolenku alebo ju minimálne plánujú. Pokles reálnych príjmov domácnosti v mnohých prípadoch podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka povedie k prehodnoteniu vysnených dovolenkových plánov.
„Potešiteľnou správou pre slovenských dovolenkárov je fakt, že ceny v populárnom dovolenkovom zahraničí sú v porovnaní so Slovenskom v priemere relatívne nižšie o viac ako desatinu. Priemerná hodnota ‚slovenskej‘ 100-eurovky v desiatich najobľúbenejších dovolenkových destináciách Slovákov dosahuje až 112 eur,“ skonštatoval analytik.
Rýchlejší rast cien na Slovensku
Jej hodnota pritom v posledných rokoch pomerne významne rástla. Oproti letu minulého roka sa síce takmer nezmenila, za posledných desať rokov sa však zvýšila o štvrtinu a za posledných 15 rokov o tretinu a za posledných 20 rokov takmer až o dve tretiny.
Cestujete na dovolenku? Vezmite si viac ako jednu platobnú kartu
Tou smutnejšou správou podľa Koršňáka je, že za relatívnym zvýšením hodnoty slovenskej 100-eurovky v zahraničí v poslednom období nie je ani tak zlacnenie v dovolenkovom zahraničí, ale najmä rýchlejší rast cien doma na Slovensku. To sa však prejavuje aj na znížení kúpyschopnosti slovenských domácnosti, teda v poklese ich reálnych príjmov.
Ceny sa značne líšia
Aj dovolenka v blízkej Európe môže dovolenkujúcim podľa Koršňáka priniesť veľké rozdiely v nákladoch. Ceny v krajinách Európy sa na relatívne malom území značne líšia.
Bohaté krajiny západnej Európy sú drahšie ako Slovensko, naopak, v krajinách strednej a východnej Európy má „slovenská“ 100-eurovka zvyčajne vyššiu hodnotu ako doma. Pre Slovákov môžu byť lacné najmä európske krajiny mimo Európskej únie.
Napríklad pri výlete do Čiernej Hory vzrastie hodnota „slovenskej“ 100-eurovky podľa analytika až o takmer dve tretiny. Výhodou Čiernej Hory pritom je, že sa tu ako oficiálne platidlo používa euro, aj keď tento štát nepatrí do EÚ.
A čo Chorvátsko?
Obľúbená letná dovolenková destinácia Slovákov, Chorvátsko, ukazuje v priemere nižšie ceny ako Slovensko. Slovenská 100-eurovka tu má až o takmer 30 percent vyššiu hodnotu ako doma na Slovensku.
Rozdiel v cenách dôležitých dovolenkových položiek akými sú potraviny, či reštaurácie a hotely je však podľa Koršňáka výrazne menší, o 2 až 6 percent. Navyše, rozdiely v cenách medzi pobrežím a vnútrozemím krajiny sú pomerne veľké. A tak ceny v dovolenkových destináciách, najmä potravín, sú neraz aj o desiatky percent vyššie ako na Slovensku.
Najnavštevovanejšou susednou krajinou stále ostáva Česká republika. Ceny v Čechách aj toto leto ostávajú v priemere podobné tým na Slovensku. V priemere tu má slovenská 100-eurovka hodnotu necelých 103 eur. V položkách kľúčových pre dovolenkárov je však jej hodnota podľa Koršňáka vyššia.
Potraviny sú v Česku lacnejšie o šesť percent a reštauračné a hotelové služby až o 18 percent. To však platí najmä v priemere pre krajinu ako celok. Vyhľadávané dovolenkové destinácie často vykazujú inú cenovú hladinu, tzv. turistickú prirážku. Čiastočne to platí aj pre Česko.
Hodnota slovenskej 100-eurovky v hlavnom meste Praha sa pohybuje len na úrovni okolo 80 eur, v prípade reštaurácií len na úrovni okolo 70 eur.