Kontrolná akcia Horúce leto 2 nepriniesla pozitívne výsledky. Vo viac ako polovici kontrolovaných prevádzok totiž finančná správa odhalila porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Finančná správa tak apeluje na nepoctivých podnikateľov, aby dbali na dodržiavanie zákona a zároveň prosí o spoluprácu aj občanov, aby sa nedali oklamať a za svoje nákupy si pýtali pokladničný doklad.
Finančná správa opäť spúšťa akciu Horúce leto, vlani výška pokút dosiahla 123-tisíc eur
Finančná správa uskutočnila kontrolnú akciu s názvom Horúce leto 2 počas júla a augusta. Kontrolóri počas nej preverovali evidovanie tržieb na predajných miestach s vysokou turistickou návštevnosťou, teda na hudobných festivaloch, jarmokoch, kultúrno-spoločenských podujatiach, v baroch, reštauráciách, sezónnych prevádzkach či na kúpaliskách. Najčastejšie preverovanými segmentami boli služby pohostinstiev, stravovania, výroba zmrzliny a jedálne.
Vyše polovica podnikov neprešla kontrolou
Kontrolóri vykonali 1 294 kontrolných nákupov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej odhalili v 736 prípadoch, čo predstavuje 57 % z celkového počtu kontrolných nákupov. Najčastejším porušením bolo neevidovanie tržby, a to v 551 prípadoch. Kontrolóri tak uložili pokuty vo výške 180-tisíc eur.
Počet daňových subjektov s nesprávne uplatnenou zníženou sadzbou klesol
Len na porovnanie, vlani počas rovnakej kontrolnej akcie kontrolóri preverili 768 pokladníc, pričom porušenie zákona zistili v 425 prípadoch. Celková výška uložených pokút vtedy dosiahla 123,2 tisíca eur.
Oklamaní sú aj zákazníci
Cieľom finančnej správy podľa jej hovorkyne Martiny Rybanskej nie je rozdávanie pokút, ale podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností. Zároveň je jej povinnosťou zabezpečiť, aby podnikatelia dodržiavali zákon a zákazníkom vydávali pokladničné doklady. Aj preto finančná správa informovala vopred o spustení kontrolnej akcie.
Finančná správa spustila pre daňovníkov novinku, pomôže najmä pri daňovej kontrole
Pri neevidovaní tržieb podnikatelia klamú svojich zákazníkov. Kupujúci totiž platí za nákup tovaru alebo služby cenu vrátane DPH a úlohou podnikateľa je túto vybranú daň od občana odviesť do štátneho rozpočtu. Napríklad pri nákupe v hodnote 10 eur predstavuje DPH približne 1,7 eura. Takže pokiaľ kupujúci zaplatí za nákup 10 eur vrátane DPH a nezaeviduje tržbu, oklamal svojho zákazníka o 1,7 eura.