LONDÝN 30. apríla (WebNoviny.sk) – Vo Veľkej Británii sa v utorok začalo dlhoočakávané vyšetrovanie prípadu kontaminovanej krvi, ktorá bola počas 70. a 80. rokov minulého storočia príčinou smrti najmenej 2400 ľudí.
Nakazenými krvnými produktami, vo veľkej miere dovezenými zo Spojených štátov, sa tisíce nemocničných pacientov infikovali vírusom HIV a hepatitídou typu C.
Vyšetrovanie označili za nedostatočné
Predchádzajúce vyšetrovanie označili ľudia bojujúci za obete za nedostatočné. V roku 2017 nariadila premiérka Theresa Mayová nové vyšetrovanie aj s predvolaním svedkov.
Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV
Povedie ho sudca na dôchodku a vypočutie svedkov z Londýna a iných častí krajiny potrvá mesiace. Ako uviedla Mayová, škandál s krvou „bola tragédia, ktorá sa nikdy nemala stať. Dnes sa začína cesta k dopracovaniu sa k pravde a spravodlivosti pre každého zainteresovaného.“
Krv amerických väzňov
Obete obviňujú vládu z nepriznania si zodpovednosti za škandál, ktorý je považovaný za najhoršiu katastrofu v histórii britského systému verejného zdravotníctva.
Kontaminovaná krv sa spájala s dodávkami zložiek zrážania krvi, tzv. faktora VIII, ktorý britské zdravotnícke zariadenia dovážali zo Spojených štátov.
Niektoré produkty sa ukázali byť infikované. Časť dodávok krvnej plazmy pochádzala od rizikových darcov vrátanej väzňov v Spojených štátoch, ktorým za darovanie krvi platili.
„Ak chce vláda urobiť skutočne správnu vec, vydá vyhlásenie, v ktorom teraz prizná svoju zodpovednosť,“ povedal Jason Evans, ktorého otec zomrel v roku 1993 po prijatí infikovanej krvi.