Nina sa stala prvou HIV pozitívnou darkyňou, ktorej transplantovali obličku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nina Martinez
Američanka Nina Martinez darovala obličku hoci je HIV pozitívna. 29. marec 2019 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Žena z americkej Atlanty sa stala prvou HIV pozitívnou darkyňou, keď svoju obličku darovala tiež HIV pozitívnemu pacientovi, ktorý si želal zostať v anonymite.

Nakazila sa pri transfúzii krvi

Zákrok vykonali chirurgovia v pondelok v nemocnici Johns Hopkins Medicine v Baltimore. Obaja pacienti sú v poriadku, informuje na svojej webstránke CNN.

Tridsaťšesťročná poradkyňa pre verejné zdravie Nina Martinez sa vírusom nakazila v roku 1983, keď mala len šesť týždňov, pri transfúzii krvi. V tom čase ešte totiž krvné konzervy netestovali na prítomnosť vírusu.

„Skutočne chcem, aby ľudia opätovne premýšľali, čo znamená žiť s HIV,“ odkázala z nemocničnej postele dva dni po operácii. „Keď má byť niekto dôkazom, že sa dá s HIV prežiť celý život, som to ja. S HIV žijem už 35 rokov – v podstate po celý čas epidémie v Spojených štátoch,“ dodala.

Antiretrovirotiká sú pre obličky toxické

Spojené štáty až do roku 2013 neumožňovali darovanie orgánov od HIV pozitívnych ľudí. „Videl som zomierať ľudí s HIV na našom transplantačnom zozname a prizeral som sa, ako odmietame každého potenciálneho darcu, mŕtveho alebo živého, iba preto, že má HIV,“ vyjadril sa doktor Dorry Segev, ktorý transplantáciu vykonal. „Potrebovali sme ukázať, že určití ľudia s HIV môžu byť natoľko zdraví, aby mohli darovať obličku a naďalej žiť iba s jednou,“ dodal.

Doteraz nikto nepovažoval transplantáciu obličky od HIV pozitívneho darcu za uskutočniteľnú, a to z dvoch dôvodov. Samotný vírus totiž môže obličky poškodiť a zároveň antiretrovirotiká, ktoré kontrolujú HIV, sú pre obličky toxické.

Keď žijú ľudia s HIV dlhšie, dochádza u nich pre vysoký krvný tlak, cukrovku a ochorenia srdca častejšie k zlyhaniu obličiek a novej obličky sa často nedožili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať