Vo veku nedožitých 99 rokov zomrel vojnový zločinec Csatáry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Laszo csatary
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 12. augusta (WEBNOVINY) – László Csatáry, obvinený z nacistických vojnových zločinov počas druhej svetovej vojny, zomrel vo veku nedožitých 99 rokov v Budapešti.

V pondelok o tom informoval internetový server Budapest Report. Csatáry skonal v nemocnici a podľa zverejnených správ mal zápal pľúc.

Csatáryho súdili na Slovensku, pričom proces mal pokračovať v septembri. Podozrivý sa mal podieľať na odsune tisícov košických Židov nacistami počas druhej svetovej vojny. V období od 15. mája do 2. júna 1944, keď mal Csatáry na starosti košické geto, odviezli takmer 15-tisíc tamojších Židov do koncentračného tábora Osvienčim.

Csatáry sa údajne aktívne zúčastnil na týraní, poprave a deportácii Židov z Košíc. Csaráry bol odsúdený v neprítomnosti československým súdom na trest smrti, rozsudok bol neskôr zmenený na trest odňatia slobody na doživotie.

Maďarské orgány zadržali Csatáryho v júli minulého roku v Budapešti, kde ho po desaťročiach unikania pred spravodlivosťou vypátralo židovské Centrum Simona Wiesenthala. To ho zaradilo na prvé miesto najhľadanejších nacistických zločincov. Csatáry svoju vinu do konca popieral.

Košický súd chce Csatáryho úmrtný list

Košický krajský súd zastaví konanie proti zosnulému Ladislavovi Csatárymu až po tom, ako mu doručia úmrtný list.

„Krajský súd v Košiciach si vyžiada úmrtný list nebohého Ladislava Csatáryho, a potom rozhodne o zastavení konania,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.

Proces s mužom odsúdeným na doživotie za vojnové zločiny z čias druhej svetovej vojny sa konal aj na súde v Košiciach.

Senát krajského súdu mal v júli na verejnom zasadnutí rozhodnúť o zaradení Csatáryho do príslušného ústavu na výkon trestu odňatia slobody.

Pre Csatáryho neprítomnosť súd pojednávanie odročil na neurčito. Problémom bolo, že súdu nebola doručená poštová návratka o tom, že si Csatáry prevzal predvolanie na pojednávanie.

Kauza Lászlóa Csatáryho

15. júla 2012

Reportéri z britského denníka The Sun našli v Maďarsku Lászlóa Csatáryho, podozrivého z nacistických zločinov, ktorý v minulosti pôsobil v Košiciach. Noviny zverejnili o celej kauze rozsiahly článok a pripojili Csatáryho fotografiu, na ktorej 97-ročný podozrivý vojnový zločinec reportérom otvára dvere do svojho budapeštianskeho bytu.

18. júla 2012

Maďarská polícia zadržala Csatáryho v Budapešti.

25. júla 2012

Expert na medzinárodné právo Ádám Gellért vyhlásil, že dokumenty týkajúce sa prípadu Lászlóa Csatáryho, ktoré našli v slovenských archívoch, obsahujú ďalšie dôkazy proti 97-ročnému mužovi, označovanom za najhľadanejšieho vojnového zločinca z nacistickej éry.

V súvislosti s nájdeným spisom poukázal na Csatáryho podpis ako na jednoznačný dôkaz toho, že vydával rozkazy na deportáciu židovských obyvateľov Košíc.

30. júla 2012

Minister spravodlivosti SR Tomáš Borec konštatoval, že má osobný záujem na tom, aby bol vojnový zločinec László Csatáry vydaný z Maďarska na Slovensko a aby na výkon trestu nastúpil u nás a nie u nášho južného suseda.

Po tom, ako rezort spravodlivosti získal Csatáryho spis aj s rozsudkom z Ústavu pamäti národa, ihneď tento spis postúpil Okresnému súdu v Košiciach 1 so žiadosťou o zrýchlený postup v tejto veci.

20. augusta 2012

László Csatáry bol v roku 1945 v Maďarsku odsúdený na 20 rokov väzenia, z krajiny však ešte počas procesu ušiel do Kanady a trest si neodpykal. Maďarský portál hvg.hu to napísal s odvolaním sa na košického historika Zoltána Balassu, ktorý tieto informácie získal z archívnych dokumentov.

22. augusta 2012

Maďarský portál hvg.hu uviedol, že Csatáry pravdepodobne ostáva v Maďarsku v domácom väzení. Budapeštiansky okresný súd mu totiž v rozsudku zo 16. augusta predĺžil väzbu, pretože existovala obava, že by mohol v prípade prepustenia utiecť do zahraničia alebo sa stať pre úrady nedostihnuteľný.

18. júna 2013

Maďarská prokuratúra obvinila Lászlóa Csatáryho z vojnových zločinov spáchaných počas druhej svetovej vojny, keď podľa jej údajov pomáhal pri deportovaní Židov do Osvienčimu.

„Je obvinený z neoprávneného popravovania a mučenia ľudí, čím spáchal vojnové zločiny, čiastočne ako páchateľ, čiastočne ako komplic,“ uviedla hovorkyňa kancelárie hlavného budapeštianskeho prokurátora Bettina Bagolyová. Podľa jej slov sa mal proces s Csatárym začať do troch mesiacov.

11. júla 2013

Krajský súd v Košiciach odročil na neurčito hlavné pojednávanie s Csatárym. Dôvodom bola jeho neprítomnosť na hlavnom pojednávaní. Obhajca Csatáryho pred súdom prehlásil, že svojho klienta 19. júna 2013 písomne kontaktoval, no nemal spätnú väzbu, či mu bola zásielka doručená.

Nemal ani informácie o jeho pohybe. Prokurátor navrhol, aby hlavné pojednávanie súd odročil na neurčito a pokúsil sa odsúdenému Csatárymu znova doručiť predvolanie.

8. augusta 2013

Budapeštiansky odvolací súd nariadil súdu nižšieho stupňa, aby obnovil pojednávanie vo veci Lászlóa Csatáryho. Prvostupňový súd, ktorý sa venoval Csatáryho prípadu od júla 2012, prerušil proces s tým, že niekdajšieho veliteľa košického geta za vojnové zločiny raz už odsúdili, a to v roku 1948 na smrť, čo v roku 2013 zmenil slovenský súd na doživotie a bolo otázne, či tieto verdikty môžu byť platné aj v Maďarsku, a keď áno, či by si mohol Csatáry odsedieť trest doma.

Proti tomuto rozhodnutiu sa budapeštianska prokuratúra odvolala, pričom konštatovala, že spomínaný československý, respektíve slovenský rozsudok nefiguruje v európskom registri. Odvolací súd vyhovel prokuratúre.

12. augusta 2013

Internetový server Budapest Report informoval, že László Csatáry zomrel v Budapešti. Csatáry skonal v nemocnici a podľa zverejnených správ mal zápal pľúc.

Košický krajský súd informoval, že zastaví konanie proti Ladislavovi Csatárymu po tom, ako mu doručia úmrtný list.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László CsatáryTomáš Borec