VANCOUVER 4. februára (WEBNOVINY) – Rekordných 2000 testov sa chystajú zrealizovať antidopingoví komisári od štvrtkového začatia testovania do konca XXI. zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri. Je to o 800 viac, ako urobili pred štyrmi rokmi v Turíne. Okrem toho všetci bežci na lyžiach a biatlonisti musia pred svojím úvodným štartom absolvovať povinnú lekársku prehliadku na zistenie hladiny hemoglobínu v krvi. Začiatok oficiálneho testovania spojil Medzinárodný olympijský výbor (MOV) s otvorením olympijskej dediny vo Vancouveri. Medzinárodné športové federácie doteraz spravili smerom k ZOH stovky vlastných dopingových testov. Medzinárodná lyžiarska federácia potvrdila, že od 1. mája 2009 doteraz urobila medzi bežcami a skokanmi na lyžiach, zjazdármi, kombinátormi, snoubordistami a akrobatickými lyžiarmi celkovo 1396 mimosúťažných testov. Testovanie sa týkalo aj zisťovania poslednej generácie EPO, známejšieho ako CERA.
Celý antidopingový program počas ZOH bude stáť 16,4 milióna kanadských dolárov (cca 10,5 mil. eur). „Nie sme v stave garantovať, že olympijské hry budú bez dopingu. To už pravdepodobne nikdy nebude možné. Stále sa nájde niekto, kto si chce pomôcť nedovoleným spôsobom,“ priznal prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge.
Prvé dopingové testy na ZOH urobili v Grenobli v roku 1968. Prvý pozitívny test bol o štyri roky neskôr v Sappore. Celkovo doteraz na 11 ZOH odhalili 13 hriešnikov, z toho v Salt Lake City 2002 sedem. Tým doteraz posledným bola v Turíne ruská biatlonistka Oľga Pylevová, ktorá sa vrátila po odpykaní si trestu do vrcholového športu už pod novým menom Medvedcevová.
SITA