- aktualizované 20. apríla, 14:22
Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho z balíka eurofondov v hodnote 15 miliárd eur stihli za roky 2014 až 2020 v štandardnom čase vyčerpať iba 4,8 mld. eur. Upozornil na to v utorok na tlačovej konferencii premiér Eduard Heger s tým, že jeho kabinet bude chcieť vyčerpať tieto nevyčerpané prostriedky dodatočne v najbližších troch rokoch, čo EÚ umožňuje.
Nová vláda aj preto plánuje v krátkej dobe predstaviť ďalšie opatrenia na rýchlejšie a jednoduchšie čerpanie eurofondov. Tému čerpania eurofondov zároveň Heger označil na najbližšie roky za premiérsku. Aktuálne ostáva vyčerpať ešte 8,8 mld. eur.
Vláda bude vyhodnocovať ich čerpanie
Vláda bude po novom podľa Hegera každý mesiac na svojich rokovaniach vyhodnocovať eurofondy po jednotlivých rezortoch tak, aby zabezpečila efektívne vyčerpanie všetkých prostriedkov. Zavádza sa tiež nový systém pre ich krízový manažment.
Čerpanie eurofondov bude rýchlejšie a jednoduchšie, Slovákom pomôže manuál s najčastejšími chybami
„Každý mesiac budeme mať bod na vláde, kde budeme vyhodnocovať čerpanie eurofondov po jednotlivých operačných programoch a rezortoch, aby sme vedeli zabezpečiť, že v najbližších troch rokoch rovnomerne vyčerpáme približne tri miliardy eur,“ vysvetlil Heger.
Súčasťou je semafor
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová ozrejmila, že krízovým manažmentom sa snažia, aby boli do roku 2023 peniaze využité čo najlepšie a rovnomerne.
„Krízový manažment zahŕňa semafor, kde by sa stav programov mal vyhodnocovať na základe rizikovej analýzy a uznesenia vlády k eurofondom. To znamená, že ministerstvá musia preukazovať plnenie opatrení, ôsmich pilierov zvýšeného dohľadu, ale aj dôraz na rovnomerné čerpanie v posledných troch rokoch,“ povedala Remišová. Materiál, ktorý rieši spomenuté oblasti, má ministerka predložiť na rokovanie vlády už v stredu 21. apríla.
Dohľad nad veľkými projektmi
Podľa Remišovej je veľmi dôležité, aby rezorty a samospráva mali v oblasti eurofondov vytvorené zásobníky dobre pripravených projektov. Takisto zdôraznila dohľad nad veľkými strategickými projektmi, na ktoré sú určené veľké objemy peňazí a majú problémy s realizáciou.
Ako jeden z takýchto strategických projektov spomenula príklad budovania električkovej trate v bratislavskej Petržalke, na ktorý je vyčlenených 95 miliónov eur, no čerpanie peňazí je zatiaľ nula. Ďalším problémom, na ktorý podpredsedníčka vlády upozornila, sú korekcie.