BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Interiér vládneho salónika zo 70. rokov minulého storočia na bratislavskom letisku sa podarilo zachrániť. Pričinili sa o to odborníci zo Slovenského centra dizajnu (SCD) v Bratislave so spolupracovníkmi.
Ohrozovali ho totiž plány s budovou, kde sa vládny salónik nachádzal, ktoré už s využitím interiéru v pôvodnej podobe nepočítali. Interiér vládneho salónika odborníci z centra dizajnu rozobrali a je uskladnený v depozitári múzea dizajnu v bývalých Hurbanových kasárňach v Bratislave. Tam ostane, až kým nenájdu vhodný spôsob jeho dlhodobej prezentácie verejnosti.
Odborníci zo Slovenského centra dizajnu v Bratislave o tom vo štvrtok hovorili na tlačovej konferencii. Interiér vládneho salónika bol vytvorený v rokoch 1973 až 1974 v štýle high-tech. „Interiér je významný z hľadiska svojho komplexného architektonického riešenia, pre vysokú remeselnú kvalitu spracovania vnútorného zariadenia, i z hľadiska dokumentovania doby, v ktorej bol vytvorený,“ zhodujú sa odborníci.
Leštený nerez či bronzové lišty
Ako doplnila kurátorka Slovenského múzea dizajnu Lívia Pemčáková, interiér je unikátny práve pre použitie nových materiálov. Vo vládnom salóniku použili napríklad leštený nerez či bronzové lišty. „Interiér pôsobí technicky až futuristicky a prvky boli vyrábané ručne,“ pripomenula Pemčáková. Vládny salónik na letisku začal postupne strácať svoj účel a začali sa objavovať správy, že objekt, v ktorom sa nachádza, bude odstránený a pre interiér sa už nenájde využitie.
Odborníci preto začali pracovať na záchrane unikátneho interiéru salónika. „Slovenské centrum dizajnu iniciovalo zostavenie pracovnej skupiny pre záchranu tohto výnimočného interiéru pre budúce generácie,“ hovoria odborníci s tým, že interiér sa podarilo zachrániť vo veľmi dobrom stave.
Rozmontovaný interiér je momentálne uskladnený v depozitári múzea dizajnu, zatiaľ je otázne, čo s ním bude ďalej. Podľa ďalšej kurátorky Slovenského múzea dizajnu Márie Riškovej „nemusí to byť iba klasická múzejná prezentácia nábytku,“ zatiaľ sa snažia unikátny interiér čo najviac predstaviť odbornej verejnosti.
Prezentovať ho budú napríklad na bratislavskom podujatí Dizajn week a na konci roka múzeum dizajnu pripravuje aj dlhodobú expozíciu, kde by chceli časti interiéru prezentovať v komplexnejšej podobe. „Bolo by výborné, keby sa niekedy v budúcnosti podarilo tento unikátny interiér vložiť do nejakej budovy a znova ho využiť,“ dúfa kurátorka Rišková.
Patrí k prvým vloženým interiérom
Interiér vládneho salónika navrhol slovenský architekt Vojtech Vilhan a spoluautorom dizajnu je architekt Ján Bahna. Špecifický je tým, že patrí k prvým vloženým interiérom, teda k takým, ktoré nie sú závislé od objektu, pre ktorý boli vytvorené.
„Vloženie interiéru do priestoru budovy s primárne celkom odlišnou funkciou je špecifický smer slovenskej interiérovej tvorby obdobia 70. a 80. rokov 20. storočia,“ vysvetľujú odborníci.
Na obklad stropu a stien tu boli prvýkrát v takej veľkej miere použité lišty typu Hunter-Douglas v bronzovom prevedení či leštený nerezový plech. Výrazným prvkom sú posuvné dvere a steny podľa výtvarného návrhu akademického sochára a maliara Vladimíra Kompánka. Vnútorné zariadenie salónika bolo ručne vypracované v podniku Umelecké remeslá.