BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Vláda na svojom pondelkovom mimoriadnom rokovaní napokon schválila vyhlásenie núdzového stavu.
Na tlačovej besede to oznámila premiérka Iveta Radičová. „Chcem ubezpečiť občanov, že vláda zabezpečila svojím rozhodnutím a prijatými opatreniami akútnu aj odkladnú zdravotnú starostlivosť,“ vyhlásila predsedníčka vlády.
Núdzový stav sa má týkať uloženia pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a zakázania práva na štrajk niektorým pracovníkom. Vyhlásený bude od utorka 29. novembra.
Núdzový stav sa nebude týkať celého územia Slovenska, ale iba 13 obvodov a 15 poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Nemocnice v núdzovom stave
Ako uviedla premiérka, pôjde o univerzitné nemocnice v Bratislave a Košiciach, fakultné nemocnice v Trnave, Trenčíne, Žiline, Prešove, Banskej Bystrici. Ďalej to budú detské fakultné nemocnice v Bratislave a Košiciach, Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom Bojnice, Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená, Dolnooravská nemocnica s poliklinikou L. N. Jégého Dolný Kubín, Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca, Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. I. Stodolu Liptovský Mikuláš a Nemocnica Poprad, a.s.
Pätnástim nemocniciam, ktorých sa dotkne vyhlásenie núdzového stavu, by po odchode lekárov od decembra chýbalo spolu 403 lekárov.
Maximálne týždeň
Núdzový stav pritom umožňuje riaditeľom zdravotníckych zariadení uložiť pracovnú povinnosť vybraným skupinám zamestnancov. Predsedníčka vlády upozornila, že sa budetýkať iba tých profesií, ktoré sú nevyhnutné pre výkon akútnych a odkladných zákrokov, ako príklad spomenula oddelenia intenzívnej starostlivosti.
Spolu s ministrom zdravotníctva Ivan Uhliarikom skonštatovali, že núdzový stav sa nijako nedotkne tých lekárov, ktorí výpovede nepodali, zároveň nebudú mať lekári krátenú mzdu, ako sa pôvodne deklarovalo. Riaditelia nemocníc pritom po jeho vyhlásení nebudú musieť dodržiavať Zákonník práce.
V šiestich z 15 zariadení bude podľa Radičovej núdzový stav trvať iba niekoľko dní, maximálne týždeň. Údajne ho v uvedených nemocniciach vyhlásili skôr preto, aby „išli na istotu a náhodou sa niečo nestalo„, dokázali by totiž fungovať aj bez neho. Minister doplnil, že by mohli byť napríklad zavalené množstvom pacientov a dostať sa tak do krízovej situácie. Koľko bude trvať núdzový stav v ostatných zariadeniach, premiérka nespresnila, iba uviedla, že ho zrušia v „najbližšom možnom čase“.
Poriadok s oddeleniami a klinikami
Vláda sa na zasadnutí zároveň rozhodla, že od 1. decembra začne realizovať racionalizačné opatrenia, ktoré budú optimalizovať počet oddelení a kliník. „Aby sme mali naozaj zabezpečenú minimálnu sieť a zároveň nemali zbytočné duplicitné oddelenia,“ vysvetlila predsedníčka vlády. Dodala, že nemocnice síce majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami do konca júna tohto roka, ich prehodnotenia sú však možné, ak nespĺňajú napríklad personálne normatívy alebo iné stanovené podmienky.
Premiérka sa na tlačovej besede opätovne obrátila na lekárov a poprosila ich, aby zvážili ponuku, ktorú dostali od vlády a aby sa vrátili k svojím pacientom. Zopakovala, že si váži prácu lekárov, ale že im nemôže ponúknuť výraznejšie zvýšenie platu ako o 300 eur. „Nie preto, že by sme nechceli, ale preto, že máme záväzok a povinnosť zodpovedne nakladať s príjmami, ktoré máme“ poznamenala. Lekárom podľa nej vláda ponúkla to, čo dokáže garantovať. „Znovu sa chcem obrátiť na lekárov, aby zvážili a zohľadnili celkovú situáciu, nielen v Slovenskej republike ale v celej Európe,“ uviedla Radičová.
Rokovania budú pokračovať
Predsedníčka vlády potvrdila, že bude pokračovať v rokovaniach. Na utorok pozvala zástupcov lekárov zo spomínaných 15 nemocníc.
Minister zdravotníctva sa vyjadril k možným obavám lekárov v súvislosti s rastom miezd. Skonštatoval, že avizované zvýšenie sa nijakým spôsobom nemôže premietnuť do zníženia príplatkov lekárov.
Odmietol aj medializované informácie, že niektorí riaditelia podmieňovali podpísanie dodatku zvyšujúceho plat odobratím piatich dní dovolenky. „V prípade, že zistím takúto vec, tak budem z toho vyvodzovať dôsledky,“ povedal Uhliarik.
Podmienky vyhlásenia núdzového stavu upravuje ústavný zákon
(1) Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.
(2) Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.
(3) V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu:
a) obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,
b) uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd,
c) obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení,
d) obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam zákazom vjazdu motorových vozidiel alebo obmedzením ich používania na súkromné účely a na podnikanie
e) obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,
f) obmedziť doručovanie poštových zásielok,
g) obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,
h) obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,
i) obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
j) zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,
k) zakázať uplatňovanie práva na štrajk,
l) vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze.
(4) V čase núdzového stavu môže prezident na návrh vlády
a) nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom a vojakom v zálohe povolaným na výkon odbornej prípravy,
b) povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe.
Zdroj: Ústavný zákon z 11. apríla 2002 o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu
Odborári nechápu
Lekárske odborové združenie (LOZ) nechápe, „ako máme vedieť o núdzovom stave, keď nám nič nebolo doručené“. Ako odborári uvádzajú na svojej internetovej stránke, nechápu, ktorých lekárov sa týka uložená pracovná povinnosť. „Vláda nás otýchto veciach neinformovala, nepoznáme rozsah pracovných povinností, nepoznáme mená, ktorým má byť pracovná povinnosť uložená,“
píšu odborári. Vláda pritom schválila vyhlásenie núdzového stavu menej ako hodinu pred zverejnením stanoviska LOZ.„Akonáhle vláda zverejní podmienky, budeme lekárov informovať o právnych krokoch, ako uplatniť svoje ústavné práva na medzinárodných inštitúciách,“ uvádza LOZ.
Ako odborári pripomínajú, vyhlásením núdzového stavu vznikla vláde ústavná povinnosť prijať všetky potrebné opatrenia pre odstránenie stavu núdze. „Opakujeme, všetky. Vláda má od nás na stole ponuku riešenia stavu núdze a vyzývame ju, aby si splnila svoju ústavnú povinnosť,“ uzavrelo LOZ svoje vyhlásenie.
Lekárske odborové združenie žiada prostredníctvom hromadných výpovedí presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Kým premiérka Iveta Radičová trvá na to, že jediný problematický bod je rast miezd, odborári neboli spokojní ani s vyriešením ich požiadavky na zastavenie transformácie či na dodržiavanie Zákonníka práce. Obe strany následne predložili vlastné návrhy memoránd.
Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2411 lekárov v 34 nemocniciach. Podľa aktuálnych informácií ministra zdravotníctva výpoveď stiahlo asi 400 lekárov. O podobnom čísle sa hovorilo aj predtým, ako vláda a odborári neúspešne ukončili svoje rokovania a riaditelia ponúkli lekárom na podpis dodatky k pracovným zmluvám, na základe ktorých si mali v budúcom roku prilepšiť v priemere o 300 eur. Ponuku využili podľa Uhliarika napríklad všetci lekári v Skalici, ktorí svoje výpovede stiahli.
Zoznam HOTLINE liniek pre pacientov
MZ SR – 02/59373200
Nemocnica Poprad, a. s. – 052/7125525, 310
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica – 048/4746501
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava – 02/59371566
Detská FN Košice – 0910 900 561
Fakultná nemocnica Nitra – 0904 265 526
Fakultná nemocnica Trenčín – 032/6566250
Fakultná nemocnica Trnava – 033/5938106
FNsP F.D. Roosvelta, B. Bystrica – 0917 714 909
FNsP Nové Zámky – 035/6912736
FNsP Žilina – 041/5110370
FNsP J.A.Reimana Prešov – 051/7011111
Nemocnica Alexandra Wintera, n. o., Piešťany – 033/7955201
NsP Sv. Jakuba, n.o., Bardejov – 0918 585 165
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice – 055/6153056, 0905 217 502
Národný ústav TPCHaHCH Vyšné Hágy – 052/4414111 – stála služba, 052/4414413
ForLife, n.o., Komárno – 0915 791 178
HNsP Trstená – 043/5307211
KNsP Čadca – 041/4604111
LNsP Liptovský Mikuláš – dnes (28. 11. 2011) do 15.00 hod. 044/5563502 od 15.00 hod. 044/5563327
MUDr. L. N. Jégeho, Dolný Kubín – interná príjmová ambulancia – 043/5801460, chirurgická príjmová ambulancia – 043/5801253
NsP Levice – 036/6379181, 183
NsP Považská Bystrica – 042/4304111, 112
NsP Spišská Nová Ves – 053/4199111
NsP Topoľčany – 038/5351111
NsP Prievidza (Bojnice) – 046/5112175
ÚVN SNP Ružomberok – 044/4382626
NsP Stará Ľubovňa – 0911 480 786