PASLANG/KÁTHMANDU 29. apríla (WEBNOVINY) – Približne 200 ľudí v stredu zablokovalo premávku v nepálskom Káthmandu na protest proti pomalým dodávkam pomoci obyvateľom postihnutým zemetrasením z minulého týždňa, ktoré si vyžiadalo podľa najnovších údajov tamojších úradov vyše 5000 mŕtvych a 10 000 zranených.
Ľudia nemajú čo piť ani jesť
Demonštranti sa dostali do menších potýčok s políciou, ktorá však nikoho nezatkla. Jeden z účastníkov tvrdil, že ľudia zatiaľ nedostali žiadnu pomoc, hoci „sú hladní, nemajú čo piť a nemôžu sa vyspať“. Vláda, ktorú obyvatelia obviňujú z neschopnosti, ešte v utorok večer priznala „určité slabé miesta v riadení podpornej operácie“, minister komunikácie Minendra Ridžal však ubezpečil, že sa to už od nasledujúceho dňa zlepší.
Odhaduje sa, že zemetrasenie z minulej soboty v 28-miliónovej himalájskej krajine postihlo vyše osem miliónov ľudí. V stredu dorazili prvé zásielky potravinovej pomoci do neprístupných okresov blízko epicentra otrasov, kde sa očakávajú najhoršie následky.
Muž prežil v troskách vďaka vlastnému moču
Polícia v iných častiach krajiny medzitým zadržala desiatky ľudí podozrivých z rabovania opustených domov a vyvolávania paniky prostredníctvom sociálnych sietí a textových správ, kde píšu o blížiacom sa ďalšom zemetrasení. Mnohí obyvatelia sa pritom zo strachu stále zdržiavajú na otvorených priestranstvách, hoci silné následné otrasy už ustali.
V troskách zničeného hotela v Káthmandu v stredu našli živého muža, ktorý bol zasypaný 82 hodín a podľa vlastných slov prežil vďaka pitiu vlastného moču. Napriek zraneniam a zápachu z mŕtvych tiel neprestával udierať na predmety okolo seba, čím na seba upozornil tím francúzskych záchranárov.
Slovensko pomôže zničenému Nepálu, pošle aj tím záchranárov
Obetí v Nepále pribúda, trosky prehľadávajú holými rukami
Slováci mieria z Nepálu domov, s desiatkami nemáme kontakt
Horolezec natočil hrôzu na Evereste, ľudí zmietla lavína
Obrazom: Zemetrasenie v Nepále neprežilo viac ako 4000 ľudí
OSN žiada cez tristo miliónov eur
OSN požiadala medzinárodné spoločenstvo o poskytnutie okamžitej pomoci v sume 415 miliónov dolárov (377 miliónov eur). Tieto financie sú naliehavo potrebné na zabezpečenie základných potrieb ľudí najviac postihnutých katastrofou, napísala agentúra AFP. V
Nepále je podľa OSN nedostatok dočasných príbytkov, pitnej vody, potravín a zdravotníckych potrieb a liekov. Jamie McGoldrick, ktorý koordinuje pomoc OSN, konštatoval, že medzinárodné spoločenstvo postihnutým oblastiam pomáha, toto úsilie je však treba zvýšiť, aby sa pomoc dostala všetkým vrátane ľuďí žijúcich v odľahlých oblastiach. Mnohé najviac zasiahnuté obce sú v ťažko prístupných horských regiónoch, kam sa záchranári často ešte nedostali.
Zničených bolo vyše 70-tisíc domov, ďalších asi 530-tisíc bolo poškodených. Až 2,8 milióna ľudí opustilo svoje domovy, väčšina z nich však pre obavy z ďalších otrasov. Dočasné príbytky potrebuje asi 500-tisíc ľudí. OSN odhaduje, že pitnú vodu a základné hygienické potreby je nutné poskytnúť pre asi 4,2 milióna ľudí.
Nepálsky premiér Sušil Koirala sa pre Reuters vyjadril, že mŕtvych by mohlo byť nakoniec až 10-tisíc, čo by predstavovalo najhoršiu pohromu v dejinách krajiny. Dodávky pomoci a záchranu zranených stále komplikujú prerušené cesty do odľahlých dedín ako aj preťaženie letiska v Káthmandu. Zatiaľ najničivejšie zemetrasenie Nepál postihlo v roku 1934, keď zahynulo približne 8500 ľudí.