Vláda na svojom stredajšom zasadnutí schválila Národný implementačný plán Slovenskej republiky k reforme azylovej a migračnej politiky.
Ako v tejto súvislosti uviedlo Ministerstvo vnútra SR, opatrenia v rámci dokumentu majú prispieť k zosúladenie národných politík a postupov členských štátov Európskej únie s novým spoločným európskym rámcom pre oblasť azylu a migrácie. Schválenie dokumentu je zároveň povinnosťou vyplývajúcou z nariadení európskych inštitúcií.
Dôraz sa kladie na vyváženosť opatrení
„Cieľom vypracovania Národného implementačného plánu je zabezpečiť, aby bola SR primerane pripravená na vykonávanie príslušných nariadení, a to od 1. júla 2026,“ zdôraznil rezort vnútra s tým, že približne 120-stranový materiál je súborom legislatívnych, praktických a operačných nástrojov sústredených do 10 komplexných tematických blokov, ktoré majú zabezpečiť lepšie riadenie migračných tokov naprieč všetkými štátmi Európskej únie, vrátane lepšej pripravenosti čeliť prípadným migračným krízam.
Pellegrini rokoval s prezidentmi štátov Vyšehradskej štvorky, zdôraznil dôležitosť bezpečnosti obyvateľstva – FOTO
„Dôraz sa kladie na vyváženosť opatrení zameraných na posilnenie práv osôb oprávnených sa zdržiavať na území EÚ, a účinných nástrojov, opatrení a mechanizmov zameraných na zefektívnenie boja proti nelegálnej migrácii, vrátane posilnenia návratov osôb, ktoré nespĺňajú podmienky na pobyt v EÚ. Rovnako sa zdôrazňuje nevyhnutnosť vyváženosti medzi zodpovednosťou jednotlivých členských krajín EÚ za plnenie svojich záväzkov a prejavmi solidarity v prípade mimoriadnych situácií,“ vysvetlil rezort vnútra.
Kríza odhalila viaceré obmedzenia
Legislatívne akty riešiace otázky azylu a migrácie predstavujú podľa ministerstva vnútra zavŕšenie ďalšej etapy reformy spoločného európskeho azylového systému, ktorá začala ako dôsledok migračnej krízy v rokoch 2015 až 2016.
„Migračná kríza odhalila viaceré štrukturálne obmedzenia a nedostatky migračnej politiky Európskej únie, ako aj nástrojov, ktoré boli k dispozícii. Bolo tak potrebné nájsť nový strategický prístup pre efektívnejšie riadenie migrácie v strednodobom aj dlhodobom horizonte,“ doplnilo ministerstvo.