BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Vláda sa rozhodla pre novú voľbu generálneho prokurátora.
Povedal to dnes novinárom v národnej rade predseda vlády SR Robert Fico, podľa ktorého Jozef Čentéš už nie je kandidátom na generálneho prokurátora a nikdy neexistovala žiadna prekážka k voľbe nového.
Fico novinárov upozornil aj na to, že médiá robia chybu, keď Jozefa Čentéša označujú za právoplatne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora.
„Nie sú žiadne právne prekážky voľby generálneho prokurátora. Neexistuje žiadna prekážka, v podstate ani neexistovala. Od samého začiatku, od vzniku tejto vlády sme kedykoľvek mohli pristúpiť v národnej rade k voľbe generálneho prokurátora, ale chceli sme rešpektovať, že boli popodávané všelijaké návrhy, námietky. Ak sa bude takto ďalej postupovať, tak tu nebude generálny prokurátor nikdy,“ vyhlásil premiér.
Problém chcú vyriešiť čo najrýchlejšie
Odporúčame aj:
Prezident nevymenuje Čentéša, Macejkovej rozhodnutie nerieši
O sťažnosti Jozefa Čentéša rozhodne prvý vyžrebovaný senát
Kauza Čentéš pokračuje, ústavný súd pobúril opozíciu
Ústavný súd obišiel prezidenta, Čentéša dostal zaujatý sudca
Súčasné vedenie označil za improvizované s tým, že musí prísť normálny generálny prokurátor, ktorý sa rozhodne ako bude vyzerať vedenie Generálnej prokuratúry SR.
Prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať za generálneho prokurátora kandidáta Jozefa Čentéša, ktorého zvolil parlament 17. júna 2011. Prezidentovo odôvodnenie nevymenovania má deväť strán, Gašparovič v nich cituje výroky politikov, ktoré k tajnej voľbe vyslovili v rôznych médiách.
Prezident podpísal novelu o organizácii ústavného súdu
Čentéš podal proti nevymenovaniu sťažnosť na ústavný súd, ktorý o nej však doteraz nerozhodol, lebo je zablokovaný námietkami voči 12 z 13 ústavných sudcov. Prezident podpísal novelu zákona o organizácii ústavného súdu, ktorá ho môže odblokovať.
Podľa zmenených pravidiel by v prípade zablokovania námietkami zaujatosti dostal prípad znova senát, ktorému bol pridelený ako prvému.
V Čentéšovom prípade by sa mala jeho sťažnosť dostať senátu v zložení Peter Brňák, Milan Ľalík a Marianna Mochnáčová, pričom Brňák a Ľalík boli pôvodne na základe Čentéšovej námietky z rozhodovania vylúčení.