BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Rozdielne ceny poistiek pre mužov a ženy, napríklad za havarijné poistenie áut, sa majú na Slovensku stať po 21. decembri minulosťou. Vláda v stredu na svojej 32. schôdzi posúdi novelu antidiskriminačného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, ktorá takúto možnosť definitívne ukončí.
Zo zákona má príslušné ustanovenie vypadnúť. Na Slovensku zatiaľ platí, že ak poisťovňa použije rozdiely založené na odlišnosti pohlaví pri stanovení výšky poistného a výpočte poistného plnenia, tak nejde o diskrimináciu.
Podmienkou, však je, že použitá rodová odlišnosť je určujúcim faktorom pri hodnotení poistného.
Slovensko však začína tlačiť čas, doterajšie pravidlá musí čoskoro zmeniť. Od 21. decembra nadobudne účinnosť verdikt Európskeho súdneho dvora, ktorým sa v európskej smernici zrušila posledná výnimka na používanie faktora pohlavia pri stanovení ceny, resp. prémií a zliav poistného. Preto má parlament novelu prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Ministri v stredu posúdili aj nové znenie zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorým sa majú sprísniť požiadavky na prevádzky, podliehajúce integrovanému povoľovaniu. Zákon upravuje postup štátu pri povoľovaní a kontrole rozsiahlejších skládok, spaľovní, rafinérií, výroby a spracovania kovov, spracovania nerastov, bitúnkov, kafilérií, chemických tovární, cementární, sklární, výroby buničiny, papiera, lepenky, kožušín a ďalších prevádzok.
Vláda má na stole návrh štatútu ďalšieho poradného orgánu
Nové znenie zákona zároveň ustanovuje minimálne požiadavky (hraničné emisné limity) pre veľké spaľovacie zariadenia, spaľovne odpadov, zariadenia, používajúce organické rozpúšťadlá a pre výrobu oxidu titaničitého, ktoré nesmú byť prekročené.
Novým splnomocnencom vlády pre vedomostnú ekonomiku bude Stanislav Sipko, do funkcie ho navrhol minister školstva Dušan Čaplovič. Post splnomocnenca prešiel 5. septembra spod rezortu financií na ministerstvo školstva. Doterajšieho splnomocnenca Martina Bruncka vláda odvolala z funkcie 26. septembra na jeho vlastnú žiadosť.
Kabinet má stole aj návrh štatútu svojho ďalšieho poradného orgánu – Medzirezortnej koordinačnej rady pre prípravu predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie v roku 2016. Hlavnou úlohou novovznikajúceho poradného orgánu, zloženého zo štátnych tajomníkov jednotlivých ministerstiev, bude riešenie otázok týkajúcich sa prípravy a výkonu nášho predsedníctva v EÚ v druhej polovici roku 2016.
„Koordinačná rada usmerňuje činnosť ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy v oblasti prípravy predsedníctva SR v EÚ,“ uvádza sa v materiáli.
Ministri sa budú venovať aj hrozbe extrémizmu
Rada tiež bude prerokúvať materiály potrebné pre prípravu predsedníctva a ako iniciatívny orgán vlády bude môcť predkladať vláde či ministerstvám úlohy a odporúčania v otázkach týkajúcich sa prípravy a výkonu nášho predsedníctva.
Predsedom nového poradného orgánu bude štátny tajomník rezortu diplomacie, podpredsedami koordinačnej rady budú vedúci Úradu vlády SR a štátni tajomníci rezortu financií a vnútra. Ďalšími členmi rady budú štátni tajomníci ostatných ministerstiev.
Ministri sa budú zaoberať personálnym obsadením Stáleho zastúpenia SR pri EÚ počas nášho predsedníctva. Počet slovenských diplomatov v Bruseli sa oproti súčasnému stavu zvýši. Kým v súčasnosti v Stálom zastúpení SR pri EÚ pracuje 60 diplomatických zamestnancov, o štyri roky by v Bruseli malo pôsobiť 129 diplomatov.
Extrémizmus na Slovensku prešiel postupne z anonymity cez občianske združenia až na politickú scénu. Konštatuje to Správa o plnení úloh vyplývajúcich z Koncepcie boja proti extrémizmu s aktualizáciou úloh, ktorú vláde prednesiol minister vnútra.
Rezort vnútra si všimol čoraz častejší „anticiganizmus“
Podľa dokumentu zneužívajú extrémisti pri svojej snahe preniknúť na politickú scénu problémy sociálne znevýhodnených a neprispôsobivých skupín obyvateľov. Pritom zámerne využívajú frustráciu miestnych obyvateľov najmä na zviditeľnenie sa, demonštrovanie vlastných schopností, politické aktivity či strety s políciou.
Z konkrétnych subjektov za rok 2011 a prvý polrok 2012 spomína správa aktivity občianskeho združenia Slovenská pospolitosť a tiež Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorá sa „hlási k nacionalizmu, pričom jej nie sú cudzie ani rasistické a xenofóbne názory,“ uvádza sa v dokumente, ktorý tiež pripomína, že na podporu Slovenskej pospolitosti a Ľudovej strany Naše Slovensko vystupovalo aj občianske združenie Nové slobodné Slovensko a neregistrované hnutie Národný odpor a Kysucký vzdor.
„Hlavnou témou aktivít Ľudovej strany Naše Slovensko a Slovenskej pospolitosti bolo riešenie problematického spolužitia majoritného obyvateľstva s rómskou komunitou,“ píše sa v materiáli.
Podľa správy narástol počas minulého roka počet organizovaných protestných zhromaždení, ktoré zneužívali prívrženci extrémizmu. Išlo o protesty zamerané predovšetkým na kritiku rozpočtových opatrení a ekonomickej situácie, kritiku systému a medializované kauzy a „anticiganizmus“. Rezort vnútra si v správe všimol, že na organizovanie týchto zhromaždení ako aj na šírenie nenávistných prejavov bol využívaný predovšetkým internet.