Vláda potrebuje každé euro, chce zdaniť dedičstvo a dary

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dochodcovia, jar, pelikan
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) – Jedným z opatrení vlády v rámci konsolidácie verejných financií môže byť aj opätovné zavedenie daní z dedičstva a darovania. Pripúšťa to premiér Robert Fico ako aj minister financií Peter Kažimír.

V situácii, keď Slovensko potrebuje pri znižovaní deficitu verejných financií „každé euro„, považuje šéf rezortu financií daň z dedičstva za úplne legitímny nástroj.

Prípadné zavedenie tejto dane by však malo mať podľa Kažimíra hranice tak, aby táto daň nekomplikovala život ľuďom s bežnými príjmami.

Nechcú komplikovať život ľuďom s bežným príjmom

Peter Kažimír
Foto: TV Markíza

Samozrejme nie pre hladinu majetku v hodnotách nejakých tisícoch alebo dokonca možno aj státisícoch eur, hovorím o multimiliardároch v slovenských korunách, ktorí si svoj majetok ani neodviezli ani neodvezú na nejakom fúriku do daňového raja, ale ho proste majú a užívajú si ho. Niektorí z nich boli v rôznych podozreniach, ale nikdy sa im nič nedokázalo,“ naznačil možný okruh osôb zdanených daňou z dedičstva na utorňajšej tlačovej besede v Bruseli Kažimír.

Prípadné zavedenie dane z dedičstva by však podľa Petra Kažimíra muselo byť doplnené aj daňou z darovania, aby sa daňovníci tejto dani nevyhýbali. Spomínané dane sú podľa premiéra Roberta Fica zatiaľ len v štádiu rozhovorov a o prípadných sadzbách daní je ešte predčasné hovoriť.

Dane z dedičstva a darovania predstavujú podľa premiéra niektoré z možných opatrení, ktoré vláda bude musieť prijať pre zníženie deficitu verejných financií. Slovensko totiž podľa Robert Fica nemôže ísť vzhľadom na svoju ekonomickú výkonnosť cestou napr. zvyšovania dane z pridanej hodnoty (DPH) ako niektoré ostatné krajiny. „Musí byť rozdiel v prístupe ku konsolidácii verejných financií,“ zdôraznil v utorok v Bruseli Fico.

Sulíkovci sú razantne proti

Peniaze, euro
Foto: SITA/Michal Svitok Foto: SITA/Michal Svitok
Sulík
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

Vláda Roberta Fica chce konsolidačné opatrenia konzultovať aj na úrovni Európskej komisie.

Slovensko ako druhá najchudobnejšia krajina z hľadiska príjmu na obyvateľa sa totiž podľa Fica nemôže sústreďovať na štandardné konsolidačné opatrenia, ktoré sa dajú urobiť v ostatných krajinách.

Vláda sa podľa premiéra bude „trápiť“ aj s opatreniami ako je napríklad spomínané znovuzavedenie daní z dedičstva a darovania, keďže nechce ísť cestou zvyšovania DPH a chce dodržať záväzok znížiť deficit verejných financií pod 3 % výkonu ekonomiky v budúcom roku.

Tak buď pôjdeme na úkor tých, ktorí majú a tam budeme hľadať tie zdroje, alebo budeme drhnúť tých najslabších, ale potom nechcem byť predsedom vlády. Nech drhne tých najslabších niekto iný,“ vyhlásil Fico.

Plánované znovuzavedenie dane z dedičstva a dane z darovania je podľa strany SaS dôkazom, že strana Smer netuší, ako by mohla napĺňať svoje predvolebné sľuby o istotách a zároveň krajinu ďalej nezadlžovať. „Predstava, že takýmto spôsobom by štát mohol reálne zarobiť, je obyčajná ilúzia,“ myslí si predseda strany SaS Richard Sulík.

Slovensko má podľa neho s týmito daňami skúsenosť a výnosy z nich boli len o málo vyššie ako administratívne náklady spojené s ich výberom. Jediným výsledkom bude podľa Sulíka vytvorenie nových úradníckych miest.

„Slovensko má jeden z najlepších daňových systémov na svete. Táto zúfalá snaha strany Smer a neschopnosť priniesť fungujúce riešenia prinesie iba deštrukciu tohto systému a finančnú záťaž pre bežných občanov. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že rušenie rovnej dane bude znamenať pokles hospodárskeho rastu a tým aj zníženie daňových príjmov štátu,“ dodal Sulík.

Daň z darovania a daň z dedičstva boli na Slovensku zrušené od začiatku roka 2004, a to v rámci daňovej reformy, ktorú zaviedla druhá vláda Mikuláša Dzurindu. O rok neskôr, teda od začiatku roku 2005, bola zrušená aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľností.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter KažimírRichard SulíkRobert Fico