Odporúčame:
Premiérka podľa Roberta Fica kryje platinový biznis SDKÚ
Sekunda pred koncom
Podľa TV Markíza, ktorá na prípad predaja platinových sitiek upozornila, štát mohol na ich predaji zarobiť o takmer dva milióny eur viac.
Víťazná ponuka prišla iba sekundu pred ukončením elektronickej aukcie. Na dnešnom zasadnutí vlády plánovala premiérka Iveta Radičová prezentovať svoj postup k tejto otázke.
Bez ohľadu na politické nominácie či stranícku príslušnosť. „Ak niekto zle narába s naším spoločným bohatstvom, nie je o čom uvažovať,“ zdôraznila premiérka. Svoj postup bude konzultovať s prezidentom.
Výhodná kúpa pre kandidáta
TV Markíza zverejnila, že muž, ktorý lacnú platinu od štátu kúpil, kandidoval v roku 2006 vo voľbách za SDKÚ-DS. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur.
Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny. Štát, ktorý mohol pri predaji sitiek za trhovú cenu zarobiť 2 425 000 eur, získal 667-tisíc eur, teda o 1 800 000 menej.
Podľa televízie Markíza spoločnosť, ktorá dala víťaznú ponuku iba sekundu pred ukončením elektronickej aukcie, sa volá Heneken a jej jediným majiteľom je 27-ročný Michal Hudoba zo Sliača, ktorý bol na spomínanej kandidátke SDKÚ-DS. Správu štátnych hmotných rezerv doteraz riadila Eva Hrinková, ktorá bola vedúcou Úradu vlády SR, keď bol premiérom Mikuláš Dzurinda.
Padni komu padni
Odvolanie predsedníčky Správy štátnych hmotných rezerv Evy Hrinkovej po prevalení kauzy sporného predaja platinových sitiek súkromnej firme je nateraz jediným možným personálnym dôsledkom prípadu. Premiérka Iveta Radičová upozornila, že žiadny podriadený v Správe štátnych hmotných rezerv, ani vedúci úradu nemôže byť odvolávaný členom vlády ani vládou. „Môže byť navrhovaný a odvolávaný len na návrh predsedu,“ dodala premiérka s tým, že ďalšie personálne riešenia z úrovne vlády, nie sú možné. Môže ich navrhnúť len nový predseda.
Prvým krokom po odvolaní Evy Hrinkovej z predsedníckej stoličky bude podľa premiérky Ivety Radičovej menovanie nového predsedu. „Zatiaľ bude istý výkon robiť podpredseda, ale v zmysle ústavného zákona – kompetencií vlády – personálnu nomináciu na tento post budem konzultovať s pánom prezidentom SR,“ povedala Radičová.
Na novinársku otázku, či sa Radičová pýtala na úlohu predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu v tejto kauze, premiérka povedala: „Platí taká zásada …,že padni komu padni aj so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú – to platí aj v tomto prípade. Z môjho pohľadu nie je podstatné, ktorá je to politická strana, z môjho pohľadu je podstatné to, čo sme prijali ako uznesenie – zrušenie tej zmluvy a zastavenie ďalších takýchto postupov,“ odpovedala Radičová. Vláda dnes ešte pred tým, ako Hrinkovú odvolala na základe jej abdikácie, prijala uznesenie o okamžitom zastavení predaja majetku SŠHR a zrušení zmluvy o predaji platinových sitiek.
V rýchlej podobe prebieha podľa ministra vnútra Daniela Lipšica vyšetrovanie prípadu predaja platinových sitiek. O výsledkoch nechce vopred informovať. „Vyšetrovanie prebieha a ubezpečujem vás, že veľmi tvrdo – zákonné, ale tvrdo,“ dodal Lipšic.
Štátne hmotné rezervy zrušili aukciu na striebro
SŠHR zrušila elektronickú aukciu k odpredaju prebytočného hnuteľného majetku štátu na predmet granálie striebra.
Agentúru SITA o tom informovala tajomníčka predsedníčky SŠHR SR Marcela Rybanská. Elektronická aukcia sa mala konať dnes od 10:00 do 10:30 v sídle SŠHR na Pražskej 29 v Bratislave.
„Vláda SR na základe uznesenia zastavila akýkoľvek predaj alebo scudzovanie majetku SŠHR SR,“ odôvodnila rozhodnutie Rybanská.
„Vláda následne prijala uznesenie, ktorým odvoláva z funkcie predsedníčky Správy štátnych hmotných rezerv na vlastnú žiadosť pani Mgr. Hrinkovú a to dnešným dňom,“ uviedla Radičová.
Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) otriasal v ostatných dňoch prípad predaja platinových sitiek súkromnej firme, podľa medializovaných informácií na ňom mohol štát zarobiť viac.
Hrinková označila kauzu predaja platinových sitiek za súčasť politického a predvolebného boja, keďže SŠHR podľa nej splnila všetky vnútorné predpisy a zákonom stanovené normy.
„Osobne odmietam byť súčasťou politického a predvolebného boja a zároveň byť terčom zákulisnej kampane neúspešného záujemcu o kúpu,“ zdôvodnila Hrinková svoje odstúpenie vo vyjadrení, ktoré zaslala agentúre SITA.
Ako ďalej informovala, nie je si vedomá žiadnych pochybení a preto aj napriek odchodu z pozície predsedníčky SŠHR bude chrániť svoje dobré meno ako aj povesť úradu a jeho zamestnancov všetkými dostupnými právnymi prostriedkami.
Nominácia predsedníčky Správy štátnych hmotných rezerv sa stala predmetom sporu medzi SDKÚ-DS a SaS. Šéfom ministerstva hospodárstva, pod ktoré hmotné rezervy spadajú, je Juraj Miškov (SaS), podľa neho však Hrinkovú do funkcie navrhla SDKÚ-DS. Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) dnes počas rokovania vlády novinárov informoval o tom, že šéf SDKÚ-DS a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa dnes svojím vystúpením na rokovaní vlády prvýkrát verejne prihlásil k bývalej riaditeľke Správy štátnych hmotných rezerv Eve Hrinkovej ako k straníckej nominantke SDKÚ-DS.
Už pred odvolaním Hrinkovej sa vláda uzniesla na okamžitom zastavení a nepokračovaní v predaji majetku v Správe štátnych hmotných rezerv. Vláda uložila predsedníčke Správy štátnych hmotných rezerv s okamžitou platnosťou zastaviť predaje a všetky scudzovania majetku, okrem nevyhnutnej obmeny zásob. To sú potravinové články, ktoré sa obmeňujú pravidelne. SŠHR má zastaviť všetky začaté scudzovacie úkony, v ktorých ďalej nesmie už pokračovať. Vláda predsedníčke správy ďalej ukladá návrh na okamžité zrušenie kúpnej zmluvy so spoločnosťou Heneken s.r.o a zároveň vrátenie si vzájomných plnení, vyplývajúcich z tejto zmluvy.
Predbežné závery kontroly úradu vlády viedli podľa Radičovej jednoznačne k tomu, že by Hrinkovú odvolali, aj keby sa funkcie nevzdala. Kontrola ešte nie je uzavretá, SŠHR sa k nej môže vyjadriť.
Samotný priebeh elektronickej aukcie v tomto prípade bol podľa Radičovej v poriadku. Zmenu, o ktorej uvažujú, by sa mala týkať pravidiel zverejnenia pred súťažou. Podľa Radičovej nejde o problém zákonného zakotvenia elektronických aukcií, ale o to, ako ich niektoré inštitúcie využívajú. Pripúšťa, že ak je to potrebné, mohli by urobiť ešte jedno vládne nariadenie k tejto oblasti.