BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) – Minister financií Peter Kažimír podľa predsedu SaS Richarda Sulíka konsoliduje verejné financie pomalšie, ako sľúbil a výlučne na úkor občanov. „Konsolidácia prebieha tak, že sa zvyšujú príjmy,“ povedal.
Príjmy štátu však podľa šéfa opozičnej strany nestúpajú vďaka rozumným opatreniam vlády, ktoré by výrazne podporili rast ekonomiky a „prirodzený“ rast daní. „Minister Kažimír vymýšľa stále nové a nové dane a zvyšuje tie existujúce,“ zdôraznil Sulík. Ako dodal, hoci vláda Roberta Fica mala rekordný rast príjmov, napriek tomu nedosiahla vyrovnaný rozpočet.
Daň z dividend sa dotkne drobných urbárnikov
„To, že bude rozpočet vyrovnaný alebo mierne prebytkový v roku 2019, nepovažujem za dôveryhodné,“ uviedol na tlačovej besede tímlíder SaS pre verejné financie a poslanec NR SR Eugen Jurzyca. Vláda Roberta Fica totiž podľa neho už viackrát nedodržala plánovanú výšku deficitu verejných financií a ešte k tomu má byť rok 2019 predvolebným rokom, kedy sa konsoliduje ťažšie. Jurzyca tiež upozornil na to, že v máji tohto roka premiér Fico tvrdil, že nezamestnanosť na Slovensku sa nedá znížiť na viac ako sedem až osem percent, avšak rozpočtový plán na rok 2019 ráta s mierou nezamestnanosti 6,5 percenta.
Podpredseda liberálov Jozef Mihál kritizuje najmä zavedenie dane z dividend namiesto platenia zdravotných odvodov z dividend. „Tým, že sa zruší zdravotný odvod z dividend, štát stratí 19 miliónov eur ročne a tým, že sa zavedie daň z dividend, štát získa sumu až 240 miliónov ročne,“ upozornil.
Zavedenie dane z dividend sa podľa Mihála negatívne dotkne drobných urbárnikov, majiteľov pozemkov alebo lesov, ktorí si vytvorili pozemkové spoločenstvá. „Oni doteraz zo 100, či 200 eur neplatili žiadne dane a žiadne zdravotné odvody, po novom budú musieť platiť dane z takéhoto výnosu,“ dodal.
Vyberanie odvodov prinesie desiatky miliónov eur
Vláda plánuje znížiť korporátnu daň z 22 percent na sľúbených 21 percent, zrušiť zdravotné odvody z dividend, ktoré sú na úrovni 14 percent a zaviesť pre fyzické osoby daň z dividend bez ohľadu na to, z akého zdroja sú, na úrovni 15 percent. Podnikateľské subjekty v regulovaných odvetviach by mali platiť osobitný odvod aj naďalej, jeho sadzba sa má dokonca zvýšiť.
Kým podľa súčasného znenia zákona mal byť posledným odvodovým obdobím december 2016, po novom sa má uplatňovať aj po tomto termíne bez ďalšieho časového obmedzenia. Sadzba využívaná pri výpočte odvodu má pritom stúpnuť na dvojnásobok. Pokračovanie vo vyberaní osobitných odvodov od regulovaných firiem by podľa ministerstva malo do štátnej kasy podľa prepočtov priniesť od roku 2017 každoročne dodatočných 76 miliónov eur.