BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) predložilo na pondelkové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady návrh téz k pripravovaným zmenám v Zákonníku práce. Ako po rokovaní tripartity uviedla premiérka Iveta Radičová, pracovný kódex bude po jeho novelizácii ústretovejší k rodine a bude chrániť tých, ktorí to naozaj potrebujú. Miera pracovnoprávnej ochrany napríklad vo forme dĺžky skúšobného obdobia by mala podľa premiérky závisieť od výšky mzdy zamestnanca, jeho kvalifikácie, či dĺžky odpracovaných rokov. Odborárov premiérka vyzvala, aby pristúpili k štandardným rokovaniam o zmenách v Zákonníku práce a aby vo svojich výzvach k občanom hovorili pravdu.
Súčasné znenie pracovného kódexu totiž podľa Radičovej nezohľadňuje rozdielne postavenie zamestnancov z hľadiska výšky mzdy, pracovnej pozície a typu pracovnej zmluvy. Terajší Zákonník práce tiež podľa premiérky nereaguje na rôzne životné situácie spojené so zamestnávaním, najmä v prípade absolventov škôl alebo rodičov s malými deťmi. Zákonníku práce tiež vyčíta to, že obsahuje priveľa zbytočnej byrokracie a je málo pružný pri zmene zamestnania a možnosti privyrobiť si. Ako problém tiež vníma nerovnoprávne postavenie odborov a zamestnaneckých rád.
Základným konceptom pripravovanej novely Zákonníka práce je podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála spružnenie pracovnoprávnych vzťahov. „Zákonník práce bude naďalej chrániť zamestnancov s priemernými a nižšími mzdami,“ uviedol Mihál. Niektoré prvky ochrany horšie platených zamestnancov by sa totiž mali podľa neho sprísniť. Ako príklad uviedol skrátenie súčasnej trojmesačnej skúšobnej lehoty len na jeden mesiac pri robotníckych profesiách. Súčasne by sa mal podľa ministra zväčšiť priestor na sociálny dialóg pri dohadovaní kolektívnych zmlúv. Ako dodal, o návrhu novely Zákonníka práce by mala vláda rokovať koncom apríla.
Prezident Konfederácie odborových zväzov SR Miroslav Gazdík upozornil na to, že pri rokovaniach s Republikovou úniou zamestnávateľov (RÚZ) sa ukázali názory na zmeny v Zákonníku práce diametrálne odlišné. „Vychádzalo nám to, že je Zákonník práce ohrozený a treba čosi robiť,“ povedal. Preto 10. januára tohto roka odborári vyhlásili petičnú akciu za zachovanie súčasných práv zamestnancov v Zákonníku práce. Prezident RÚZ Marián Jusko potvrdil, že predkladali pre odborárov neakceptovateľné návrhy. „Z neúspechu našich rokovaní však neviníme vládu a neorganizujeme protestné zhromaždenia,“ dodal Jusko.
Dĺžka skúšobnej lehoty by mala v budúcnosti závisieť od výšky mzdy zamestnanca.
Vyplýva to z téz k pracovnému návrhu novely Zákonníka práce, ktoré predstavil rezort práce a sociálnych vecí. „Čím nižšia mzda, tým kratšia skúšobná lehota a naopak,“ uvádza sa v tézach. Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála by sa napríklad pri robotníckych profesiách skrátila súčasná trojmesačná skúšobná lehota na jeden mesiac. Vláda tiež navrhuje zaviesť vzťah medzi dĺžkou výpovednej lehoty a dĺžkou odpracovaného obdobia pre zamestnávateľa. „Firma sa zároveň bude môcť dohodnúť so zamestnancom na pružnom rozdelení výpovednej lehoty a odstupného,“ konštatuje sa v pracovnom materiáli. Pri štvormesačnej lehote by tak mohlo ísť o kombináciu mesačnej výpovednej lehoty a trojmesačného odstupného, dvojmesačnej výpovednej lehoty a dvojmesačného odstupného, či trojmesačnej výpovednej lehoty a mesačného odstupného.
Zamestnávateľ si podľa vládneho zámeru bude môcť so zamestnancom dohodnúť pružnejšie parametre pracovného pomeru. „Platiť bude pravidlo, že čím vyššia mzda, tým vyššia pružnosť z hľadiska skúšobnej, výpovednej lehoty, alebo práce nadčas. Či už v rámci kolektívneho vyjednávania, alebo individuálnej dohody,“ uvádza sa v tézach k zmenám pracovného kódexu. Flexikonto sa má na základe súhlasu sociálnych partnerov zaviesť ako trvalý inštitút Zákonníka práce. Pri pracovných pomeroch na určitý čas chce vláda zvýšiť možný počet ich opakovaní a predĺžiť ich maximálne trvanie. Nová podoba pracovného kódexu by mala byť zároveň menej byrokratická. „Zamestnanec v určitom veku získa právo na vyššiu výmeru dovolenky. Odbúra sa tak zložité byrokratické dokazovanie, či má zákonný nárok na dlhšiu dovolenku,“ uvádza sa v tézach k novele Zákonníka práce. Na základe dohody zamestnávateľa a zamestnanca sa umožní doručenie výplatnej pásky len elektronickou formou a pri výkone brigádnickej práce študentov sa bude predpokladať, že fyzická osoba sa považuje za študenta až do konca októbra kalendárneho roka.
Zákonník práce by mal byť po jeho novelizácii ústretovejší k rodine. Zamestnávateľ so zamestnancom si budú môcť nastaviť plný pružný pracovný čas podľa vlastných potrieb. „Otvára sa možnosť, aby sa zamestnávateľ so zamestnancom mohol dohodnúť, že zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas aj pri práci doma,“ konštatuje sa v materiáli. Kabinet chce tiež umožniť vznik zdieľaného pracovného miesta, teda rozdelenie pracovnej náplne jedného pracovného miesta medzi viac ľudí. Novela Zákonníka práce by tiež mala umožniť čerpať náhradné voľno rodičmi detí mladších ako 15 rokov počas školských prázdnin až do 12 mesiacov po výkone práce nadčas. Ústretovým krokom k rodine je tiež umožnenie rozložiť si čerpanie súčasnej dĺžky rodičovskej dovolenky až do piateho roku veku dieťaťa. Vláda okrem toho navrhne zrušenie povinnosti zamestnávateľa dlhodobo uvoľňovať zamestnancov na výkon verejnej funkcie a výkon odborovej funkcie a zavedie porovnateľné postavenie zamestnaneckej rady a odborovej organizácie.