BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Deň po tom, ako premiér Robert Fico opakovane zaútočil na taliansky Enel a odkázal mu, že mal od Boha šťastie, keď privatizoval Slovenské elektrárne (SE) za Dzurindu, lebo táto vláda by im nepredala ani jednu akciu, rokoval s talianskym šéfom elektrární šéf diplomacie Miroslav Lajčák.
Ministerstvo zahraničných vecí SR uviedlo, že Lajčák hovoril s Paolom Ruzzinim „o možnostiach prehĺbenia spolupráce Slovenska so spoločnosťou Slovenské elektrárne a jej materským koncernom Enel“. Prebrali aj „perspektívne aktivity v energetickom a výskumnom sektore na úrovni Európskej únie.“
MZV SR v tom hrá podľa Lajčáka dôležitú úlohu, pretože význam rezortu závisí tiež od jeho schopnosti formulovať a presadzovať záujmy štátu aj v ekonomickej oblasti. „V súvislosti s aktuálnymi energetickými projektmi na Slovensku minister zdôraznil, že záujmom SR je demonštrovať voči každému zmluvnému partnerovi zodpovednosť a transparentnosť,“ informovalo MZV SR.
Enel vlastní od apríla 2006 66-percentný podiel Slovenských elektrární, a.s. „Na viacerých rokovaniach so súčasným majiteľom Slovenských elektrární, talianskou spoločnosťou Enel, sme otvorene povedali, že mali od Boha šťastie, že tu bola Dzurindova vláda, pretože my by sme im ani percento nedali,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Fico. Súčasná vláda musí podľa Fica trpieť privatizáciu SE a naprávať chyby, ktoré pri predaji majoritného podielu elektrární urobila bývalá vládna garnitúra. „Trpíme túto privatizáciu tak, ako trpíme privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu a naprávame hrubé chyby, ktoré napáchala predchádzajúca vláda pri tejto privatizácii,“ zdôraznil.
Enel zaplatil za väčšinový balík akcií Slovenských elektrární 839 mil. eur, čo v tom čase predstavovalo zhruba 32 mld. Sk. Zvyšných 34 percent akcií SE zostáva v rukách štátu cez Fond národného majetku (FNM SR), vykonávateľom akcionárskych práv je ministerstvo hospodárstva (MH SR).
Enel je najväčšou spoločnosťou na výrobu energie v Taliansku a druhou najväčšou spoločnosťou pre inštalovaný výkon v Európe, podiel v ňom má aj štát. Okrem Európy vyrába, distribuuje a predáva elektrinu a plyn v Severnej a Latinskej Amerike.
SITA