BRATISLAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Vírus ebola sa počas prvých mesiacov epidémie v rokoch 2014 a 2015 výrazne zmenil, aby dokázal ľahšie nakaziť ľudí. Zistili to dva vedecké tímy z Veľkej Británie a USA, podľa ktorých táto mutácia až štvornásobne zvýšila schopnosť eboly infikovať ľudské bunky.
V Guiney, Libérii a Sierra Leone zaznamenali počas spomínanej epidémie 28 616 prípadov eboly, pričom 11 310 ľudí tomuto vírusu podľahlo.
Odborníci z University of Nottingham a University of Massachusetts analyzovali genóm takmer 2000 vzoriek eboly. Zistili, že u vírusu došlo k zmene na jeho povrchu, vďaka čomu sa dokáže ľahšie zachytiť na bunkách.
„Táto mutácia, ktorú sme predtým nikdy nezaznamenali, spravila vírus eboly infekčnejším. Došlo k nej na začiatku epidémie, pravdepodobne po troch alebo štyroch mesiacoch od vypuknutia. Nevieme síce s istotou povedať, že práve táto mutácia spôsobila toľko úmrtí, ale určite zohrala dôležitú rolu,“ uviedol Jeremy Luban z University of Massachusetts s tým, že ľudia, ktorí sa nakazili touto zmutovanou verziou vírusu, mali menšie šance na prežitie než tí s pôvodnou verziou.
Vedci okrem toho zistili, že schopnosť vírusu nakaziť svojho pravdepodobne prirodzeného hostiteľa, ktorým sú kalone, sa po tomto zmutovaní znížila. Oba tímy publikovali výsledky svojich štúdií v časopise Cell.