Video: Modul Philae odoslal nové dáta, vybila sa mu batéria

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Modul Philae, ktorý sa nachádza na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko, odoslal na Zem nové dáta. Stihol tak urobiť pred tým, ako sa mu vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Philae sa totiž nachádza v tieni okraja krátera, a preto sa jeho hlavná batéria nemôže dostatočne nabíjať solárnou energiou.

Modul Philae vypustila na kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko sonda Rosetta v stredu 9:35 SEČ. Modul pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým človekom vyrobeným strojom na kométe. Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne, a preto sa odrazil.

Obrazom: Sonda Rosetta vypustila modul Philae, ktorý pristál na kométe

Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz. Vedci preto nepoznajú jeho presnú pozíciu ani orientáciu. Momentálne sa však pravdepodobne nachádza asi kilometer od miesta prvého pristátia, pričom stále nie je pevne ukotvený.

Sondu Rosetta vypustila Európska vesmírna agentúra (ESA) do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie.

Z hibernácie sa prebrala tento rok v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe. Na obežnú dráhu kométy vzdialenej od Zeme 509 miliónov kilometrov sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať