Video: Fantastický Peter Sagan obhájil titul majstra sveta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Sagan
Radosť slovenského cyklistu Petra Sagana v cieli nedeľňajších pretekov v katarskej Dauhe, v ktorých obhájil titul majstra sveta. Foto: facebook.com/PeterSagan

DAUHA 16. októbra (WebNoviny.sk) – Majstrom sveta v cyklistických pretekoch s hromadným štartom mužov sa v katarskej Dauhe stal Peter Sagan, ktorý obhájil svoj titul z vlaňajšieho šampionátu v americkom Richmonde.

Skvelým finišom Sagan s prehľadom predstihol všetkých papierových favoritov spomedzi klasických šprintérov vrátane Brita Marka Cavendisha, ktorý získal striebro. Tretí skončil Belgičan Tom Boonen. Preteky mužskej kategórie elite, ktoré sa jazdili v úmornej horúčave, napokon zostali v nezmenenej dĺžke, čiže s poriadnou porciou 257,5 km.

Obrazom: Peter Sagan vlani triumfoval v Richmonde

Viac o vlaňajšom triumfe Petra Sagana:

Fantastický Peter Sagan sa stal majstrom sveta v cyklistike

Obhájiť titul majstra sveta je rarita

Sagan bol súčasťou silnej 25-člennej skupiny, ktorá sa vyprofilovala pri presune pelotónu z púštnej časti pretekov do Dauhy. V najlepšej skupine nechýbal ani ďalší slovenský reprezentant Michael Kolář, ktorý napokon obsadil 19. priečku s odstupom 13 sekúnd. Juraj Sagan prišiel do cieľa na 39. mieste s mankom 5:26 min.

„Stále som v šoku, nemôžem tomu uveriť. Som mimoriadne šťastný. V pretekoch to vôbec nebolo jednoduché, mal som namále. Bol som posledným, ktorý chytil čelnú skupinu, čo bolo v konečnom dôsledku rozhodujúce. V záverečnom šprinte som pocítil silný protivietor a do poslednej chvíle som si hľadal pozíciu, keďže bol predo mnou Talian Nizzolo. Napokon som sa po pravej strane dostal pred neho, ale bolo to veľmi tesné. Ďakujem všetkým fanúšikom. Mal som najväčšiu skupinu prívržencov priamo tu v Katare. Ďakujem aj rodine, manželke Katke aj bratovi Jurajovi, ktorý tiež bol súčasťou týchto pretekov a keď mi šiel po vodu, nasadzoval život. Výbornú prácu v pretekoch pre mňa odviedol tiež Michael Kolář,“ uviedol Peter Sagan v rozsiahlej prvej reakcii pre UCI.

V histórii majstrovských bojov kategórie mužov, ktorá siaha až do roku 1927, sa stalo len šiestykrát, aby cyklista obhájil dúhový dres majstra sveta.

#UCIDoha2016 : @petosagan wins his 2nd world title in a row pic.twitter.com/RX5Rtdunmo— BYXEE (@ByxeePro) 16. októbra 2016

Pelotón zamieril aj do púšte

Odskúšaný profil na svetovom šampionáte v Dauhe s 15,2 km dlhými okruhmi na umelo vytvorenom ostrove Perla Kataru bol rovnako súčasťou pretekov mužskej kategórie elite, ale vzhľadom na dĺžku pretekov sa pretekári pozreli aj do púšte.

Zamierili tam v úvodných 150 km na ceste z Dauhy a už v samom úvode sa zrodil únik tzv. outsiderov. Vpredu sa objavila sedmička Brayan Ramírez (Kol.), Sergij Lagkuti (Ukr.), Natnael Berhane (Eritr.), Anas Ait El Abdia (Mar.), Nic Dougall (JAR), Ryan Roth (Kan.) a Rene Corella (Mex.). Ich náskok sa po úvodných 25 km vyšplhal nad 10 minút a neskôr ešte pridali minútu, ale vôbec nič to neznamenalo.

Prehľad ostatných 10 majstrov sveta v kategórii mužov – elite:

2006 (Salzburg/Rak.): Paolo Bettini (Tal.)

2007 (Stuttgart/Nem.): Paolo Bettini (Tal.)

2008 (Varese/Tal.): Alessandro Ballan (Tal.)

2009 (Mendrisio/Švaj.): Cadel Evans (Aus.)

2010 (Geelong/Aus.): Thor Hushovd (Nór.)

2011 (Kodaň/Dán.): Mark Cavendish (V. Brit.)

2012 (Valkenburg/Hol.): Philippe Gilbert (Belg.)

2013 (Florencia/Tal.): Riu Costa (Portug.)

2014 (Ponferrada/Šp.): Michal Kwiatkowski (Poľ.)

2015 (Richmond/USA): Peter Sagan (SR)

Aj vplyvom silného vetra vpredu postupne dochádzalo k viacerým zmenám a pelotón sa rozdelil na niekoľko skupín. Približne 100 km pred cieľom sa vpredu sformovala silná 26-členná skupina, v ktorej boli viacerí favoriti vrátane Brita Marka Cavendisha, Grega van Avermaeta či Nóra Alexandra Kristoffa, ale prevahu v nej mali belgickí a talianski šprintéri.

Nechýbal tam ani obhajca titulu Peter Sagan aj ďalší Slovák Michael Kolář. Tretí slovenský zástupca Juraj Sagan zostal v druhej skupine s odstupom poldruha minúty. Náskok skupiny vpredu sa zvyšoval a tri okruhy pred koncom už bolo zrejmé, že víťaz pretekov bude práve z tohto zoskupenia. Približne 50 km pred cieľom odstúpil z pretekov jeden z papierových favoritov Marcel Kittel.

Pri vjazde do posledného zo siedmich 15,2 km dlhých okruhov bolo stále vpredu 25 cyklistov s komfortným náskokom vyše tri minút. Medzi nimi aj štvorica z pôvodného úniku vrátane dvoch Afričanov – Eritrejčan Berhane a Maročan Ait El Abdia.

Tempo skupiny ťahali najmä početnejšie zastúpené reprezentácie Belgicka a Talianska, Peter Sagan sa ešte aj 10 km pred „páskou“ umne držal v ústraní. Ako prvý zaútočil menej známy Holanďan Tom Leezer, ktorý to vzal naplno 2,3 km pred cieľom. Utvoril si náskok niekoľko desiatok metrov, ale nestačilo mu to. Sagan do poslednej chvíle čakal na svoju šancu v závetrí a napokon sa mu v pravý čas podarilo predrať dopredu a obhájiť titul.

Preteky mužov s hromadným štartom (Dauha – Dauha, 257,5 km):

1. Peter Sagan (SR) 5:40:43 h, 2. Mark Cavendish (V. Brit.), 3. Tom Boonen (Belg.), 4. Michael Matthews (Aus.), 5. Giacomo Nizzolo (Tal.), 6. Edvald Boasson Hagen (Nór.), 7. Alexander Kristoff (Nór.), 8. William Bonnet (Fr.), 9. Niki Terpstra (Hol.), 10. Greg van Avermaet (Belg.) – všetci v rovnakom čase ako víťaz,…19. Michael Kolář +13,…39. Juraj Sagan (obaja SR) +5:26 min

.

It’s @petosagan again! WHAT A CHAMP! #UCIDoha2016 https://t.co/yT3YTnlXN4— UCI (@UCI_cycling) 16. októbra 2016

Hlasy medailistov:

Peter Sagan (zlato/Slovensko): „Neverím, stále som v šoku. Či ma prekvapil druhý titul majstra sveta? Absolútne. Nečakal som to. Mal som aj šťastie, lebo v bočnom vetre som bol asi posledný pretekár, ktorý sa dotiahol do prvej skupiny. Keby som to neuzvládol, už by som sa nedostal dopredu. V záverečnom šprinte tam bol protivietor, preto som sa radšej držal vzadu a čakal na vhodný moment. Opäť som mal šťastie, že ma Giacomo Nizzolo nezavrel, lebo keby sa tak stalo, obaja by sme spadli. Vôbec som už nemohol brzdiť. Nespadli sme a ja som šťastný. Ďakujem všetkým fanúšikom. Mal som najväčšiu skupinu prívržencov priamo tu v Katare. Ďakujem aj rodine, manželke Katke aj bratovi Jurajovi, ktorý tiež bol súčasťou týchto pretekov a keď mi šiel po vodu, nasadzoval život… Výbornú prácu v pretekoch pre mňa odviedol tiež Michael Kolář. Bez Talianov a Belgičanov, ktorí ťahali tempo, by to boli úplne iné preteky. Vo vetre to bola aj lotéria, ale opakujem, mal som v nej šťastie.“

Mark Cavendish (striebro/V. Brit.): „Som sklamaný, pobabral som to takticky. Mal som veľa sily aj potrebnú rýchlosť. Zameral som sa na zadné koleso Petra Sagana. Tušil som, že zatiaľ čo Nóri pôjdu do toho tvrdo aj v protivetre, Sagan si radšej počká na správny moment a ja sa ho musím držať. Vravel som Adamovi Blythemu, aby ešte podišiel niekoľko stovák metrov, ale keď sme už boli na rovnakej úrovni, zrazu sa to celé pole roztiahlo a ja som nemal kam prejsť. Mali sme v tíme smolu aj v tom, že sme stratili Luka Rowa pre defekt, lebo práve on nám mohol v závere výrazne pomôcť. Musím sa uspokojiť s ďalším druhým miestom v tomto roku.“

Tom Boonen (bronz/Belg.): „Mohol by som povedať, že na koniec sezóny všetko dobré, ale nie, prevláda sklamanie. Tímovo sme v pretekoch pracovali veľmi dobre, loptičku sme mali dlho na našej strane, ale nakoniec to úplne nevyšlo. Záverečný šprint bol v poriadku, ale možno som šiel trochu skoro, možno mi chýbal jeden pomocník v závere a možno keby boli normálne podmienky, tak zvíťazím. Ale na to sa nehrá, lebo potom by to bolo ideálne pre všetkých. Tretie miesto sa neráta, som sklamaný.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander KristoffCadel EvansJuraj SaganMarcel KittelMark CavendishMichael KolářMichael MatthewsMichal KwiatkowskiNiki TerpstraPeter SaganPhilippe GilbertTom Boonen