ZÁHREB 18. septembra (WebNoviny.sk) – Chorvátsko nemôže prijať a už ani neprijme záťaž tisícov migrantov. Nemôže ich ani registrovať a ubytovať, vyhlásil v piatok chorvátsky premiér Zoran Milanovič. Dodal, že jeho krajina bude presmerovávať ľudí smerom do Maďarska a Slovinska a ďalej do západnej Európy.
Zatiaľ nie je jasné, ako toto opatrenie vyrieši situáciu, keďže Maďarsko i Slovinsko podnikajú kroky na udržanie migrantov mimo svojich území, napísala tlačová agentúra AP. Chorvátsko čelí vlne vyše 13 000 migrantov, ktorí prišli do krajiny len za dva dni. V tejto situácii Milanovič informoval, že zvolal zasadnutie chorvátskej Národnej bezpečnostnej rady a že je čas riešiť problém inak.
Máme srdce, máme aj hlavu
„Už nedokážeme týchto ľudí registrovať ani ubytovať,“ povedal premiér na tlačovej konferencii v Záhrebe. „Dostanú stravu, vodu a zdravotnícku pomoc a potom môžu ísť ďalej. Európska únia musí vedieť, že Chorvátsko sa nestane migračným ‚hotspotom‘. Máme srdce, ale máme aj hlavu,“ dodal podľa tlačovej agentúry Reuters Milanovič.
Podľa premiéra sú kapacity Chorvátska zaplnené a úrady už nedokážu ľudí registrovať v súlade s predpismi Európskej únie. Milanovič upozornil, že migrantov nechajú prejsť cez krajinu, a naznačil, že ich budú prepravovať k hraniciam, predovšetkým k maďarskej. „Čo iné môžeme robiť? Ste v Chorvátsku vítaní a môžete cez Chorvátsko prejsť. Ale pokračujte v ceste. Nie preto, že vás nemáme radi, ale preto, že toto nie je vaša cieľová destinácia,“ dodal premiér.
Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič pre televíziu N1 povedal, že ak bude migračná kríza pokračovať, „je otázkou času“, kedy krajina zatvorí všetku cezhraničnú dopravu. Chorvátsko vo štvrtok večer zatvorilo sedem z ôsmich cestných hraničných prechodov so Srbskom po tom, čo na chorvátske územie prišlo vyše 11 000 migrantov, keď Maďarsko zapečatilo svoju hranicu so Srbskom.
https://www.youtube.com/watch?v=v9NXlgF3MiM
Rozhodnutie Chorvátska je neprijateľné
Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács vyhlásil, že rozhodnutie Chorvátska presmerovávať migrantov vstupujúcich na chorvátske územie do Maďarska a Slovinska je „úplne neprijateľné“.Kovács pre tlačovú agentúru AP povedal, že hoci Chorvátsko presne vedelo, čo ho čaká, jeho „zásobovací systém sa zrútil za jediný deň. Maďarsko to zvláda už deviaty mesiac po sebe“.
Chorvátsky premiér Zoran Milanovič v piatok vyhlásil, že kapacity Chorvátska sú plné a úrady už nemôžu ďalej registrovať migrantov v súlade s predpismi Európskej únie. Hovorca maďarskej vlády uviedol, že je „úplne neprijateľné, aby nejaká európska krajina nerešpektovala európske pravidlá len preto, že sa na to nepripravila“. Kovács predpovedal, že to „na mnoho rokov zabrzdí“ snahy Chorvátska začleniť sa do európskej schengenskej zóny, kde platí voľný pohyb osôb a cestovanie bez hraničných kontrol i pasov.
Maďari začali budovať plot na hranici s Chorvátskom
Maďarsko začalo v noci na piatok budovať plot na svojej hranici s Chorvátskom, aby zastavilo prílev migrantov, a umiestnilo na nej už stovky vojakov a policajtov. Uviedol to v piatok ráno vo verejnoprávnom rozhlase maďarský premiér Viktor Orbán. Plot ako rýchle riešenie podľa neho dokončia na kritickom 41-kilometrovom úseku hranice, kde obe krajiny neoddeľuje rieka, do konca dnešného dňa, informuje tlačová agentúra Reuters.
„Musíme zaviesť tie isté opatrenia ako na srbsko-maďarskej hranici,“ povedal Orbán s tým, že momentálne na výstavbe plota pracuje 600 vojakov, pričom ďalších 500 nasadia počas dnešného dňa a ďalších 700 cez víkend.
Maďarská polícia ráno oznámila, že počet utečencov registrovaných v Maďarsku znova mierne vzrástol. Vo štvrtok policajti zadržali 764 osôb; v stredu išlo len o 277 ľudí. Nárast možno pripísať tomu, že vo štvrtok po prvý raz do Maďarska dorazilo 497 utečencov smerom z Chorvátska, uviedla agentúra DPA.
Česi migrantom berú peniaze a delia rodiny, tvrdia aktivisti
Migranti v Röszke prerazili plot, polícia zasiahla 'slzákom'
Bohatý Egypťan chce utečencom kúpiť dva ostrovy v Grécku
Rakúsko začalo s kontrolou hraníc, preveruje vybrané vozidlá
Rakúsko od polnoci zavádza na hranici so Slovenskom kontroly
Maďarsko vybuduje plot aj na hraniciach s Rumunskom
Maďarská vláda vyhlásila krízový stav, môže nasadiť armádu
Európa zažíva krízu zodpovednosti, tvrdí švédsky premiér
Je neprijateľné, aby všetku zodpovednosť za migračnú krízu v Európe niesli iba Švédsko, Nemecko, Rakúsko a ešte ďalší jeden či dva štáty. Pre rakúsku tlačovú agentúru APA to vyhlásil švédsky premiér Stefan Löfven, ktorý má v piatok vo Viedni rokovať na tému imigrácie s rakúskym spolkovým kancelárom Wernerom Faymannom.Vo Viedni sú na piatok a sobotu naplánované rokovania popredných európskych sociálnodemokratických politikov na tému imigrácie. Okrem hostiteľa Faymanna a švédskeho premiéra Löfvena sa na stretnutí majú zúčastniť aj francúzsky premiér Manuel Valls, nemecký vicekancelár Siegmar Gabriel či predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
„Prikláňam sa k označeniu utečeneckej krízy ako medzinárodnej. Avšak to, čo máme v Európe, je kríza zodpovednosti,“ myslí si Löfven. Švédsko podľa premiéra zaručí každému azylantovi procedúru v súlade s medzinárodným právom. „Každý, kto má pádne dôvody na azyl, môže ostať. Tí, ktorí pádne dôvody nevedia preukázať, budú poslaní humánnym spôsobom naspäť,“ uviedol švédsky premiér.
Löfven nevylučuje, že v mase migrantov sa môžu nachádzať aj ľudia so zločinnými úmyslami. Podľa neho je preto dôležité zaviesť rozumné opatrenia – v prípade jeho krajiny to bude najmä úzka spolupráca polície s tajnou službou, zdôraznil.
Chorváti zvážajú migrantov k maďarským hraniciam
Chorvátsko začalo v piatok zvážať migrantov autobusmi k hraniciam Maďarska. Približne 1300 migrantov priviezol v piatok popoludní k maďarsko-chorvátskym hraniciam konvoj zložený z 21 autobusov, uviedol na svojej stránke denník Večernji list.
Maďarskí policajti a vojaci, rozmiestnení pri obci Beremend, ich najskôr odmietli vpustiť na druhú stranu hranice, kde hliadkovali aj dve vojenské vozidlá humvee vybavené guľometmi.
Stovky migrantov, privezených do pohraničia chorvátskymi úradmi, však napokon začali odvážať maďarské autobusy. Bezprostredne nebolo jasné, kam tieto autobusy smerovali.
Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v piatok obvinil Chorvátsko z toho, že podnecuje migrantov na ilegálne prekračovanie hraníc. Szijjartó zdôraznil, že Budapešť a Záhreb svoj prístup k súčasnej imigračnej kríze nekoordinujú.
https://www.youtube.com/watch?v=y79Y4wQOQLc
Maďari pustili asi 1500 utečencov
Maďarsko v piatok popoludní otvorilo svoje hranice s Chorvátskom a na svoje územie vpustilo asi 1500 utečencov. Informovala o tom agentúra MTI, podľa ktorej následne nastúpili do 21 autobusov a tie sa vydali k rakúskym hraniciam.
Hovorkyňa veliteľstva maďarskej polície pre agentúru APA uviedla, že migrantov dopravia do registračných miest v obci Vámosszabadi, resp. mestečku Szentgotthárd. Vámosszabadi leží pri Györi neďaleko slovenských hraníc a v jeho blízkosti sa nachádza hraničný priechod Nickelsdorf. Szentgotthárd leží na maďarskej strane hraničného prechodu s Rakúskom Heiligenkreuz im Lafnitztal.
Maďarské úrady podľa policajnej hovorkyne dúfajú, že migranti budú pri registrácii spolupracovať. Nie je však vylúčené, že namiesto toho prekročia hranice do Rakúska.
Hovorca rakúskeho ministerstva vnútra pre agentúru Reuters uviedol, že Maďarsko s Viedňou nekoordinovalo prevoz stoviek migrantov z hraníc s Chorvátskom do spomínaných dvoch registračných miest.
Do maďarskej obce Magyarbóly dorazil medzitým v piatok podvečer vlak vezúci viac ako 1000 migrantov, ktorý predtým podľa chorvátskych novín Večernji list odišiel z mesta Beli Manastir. Informoval o tom fotograf agentúry Reuters. Večernji list tiež informoval, že z Osijeku sa smerom k maďarským hraniciam vydalo ďalších 11 autobusov s migrantmi.
Stupňuje sa tlak na Slovinsko
Tlak utečencov na Slovinsko sa v priebehu ostatných dní neustále zvyšuje. Okolo 600 z nich sa v priebehu uplynulých 24 hodín dostalo cez chorvátsko-slovinskú zelenú hranicu do juhovýchodnej časti Slovinska, informoval v piatok večer veliteľ pohraničnej polície v Novom meste Anton Štubljar.
Asi 200 utečencov, ktorých zadržali pri pokuse o ilegálny prechod hraníc, čakalo večer na okolitých hraničných priechodoch, aby ich prepravili do záchytného centra v Breziciach na registráciu. V tomto centre sa nachádza ešte 180 osôb, ďalších 200 v priebehu dneška prepravili do Postojnej.
Podľa Stubjara Chorvátsko odmieta utečencov prijať späť. V tejto súvislosti v piatok predvolali chorvátskeho veľvyslanca na ministerstvo zahraničných vecí v Ľubľane.
Slovinsko viditeľne posilnilo ochranu svojich hraníc, kde nasadilo príslušníkov rôznych policajných zložiek. Policajný útvar osobitého určenia sa v piatok večer ocitol zoči-voči asi dvom stovkám migrantov, ktorí sa pokúsili dostať z Chorvátska do Slovinska cez menší most vedúci cez pohraničnú rieku Sotla.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.