Video: Bábika Barbie dostane hlas, bude počúvať aj odpovedať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barbie
Foto: Mattel

Ikonická bábika Barbie, ktorá pre svoje disproporčné miery už desiatky rokov vyvoláva zmiešané reakcie u rodičov aj odborníkov, opäť vzbudzuje pozornosť. Namiesto toľko diskutovaných kriviek však tentokrát zaujme jej priekopnícka inovácia – bábika, ktorá prešla digitálnou premenou, už po novom dokáže rozprávať vtipy, adekvátne reagovať v konverzácii a hrať on-line hry.

Barbie
Foto: Mattel

Hračka s vlastným hlasom

Bábika Hello Barbie, ktorú tento týždeň predstavil hračkársky gigant Mattel na veľtrhu hračiek v New Yorku, je výsledkom spolupráce s americkým start-upom ToyTalk.

„Najčastejšia žiadosť, ktorú počúvame od malých dievčat na celom svete je, že sa chcú s Barbie reálne porozprávať. Teraz už môžu,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti.

Interaktívna bábika dokáže rozprávať príbehy a vtipy, hrať sa interaktívne hry a navyše aj konverzovať. Bábika „počúva“ a „pamätá si“, čo dieťa hovorí a tieto informácie dokáže následne využiť pri aj pri neskoršom rozhovore. O rozpoznanie reči sa postarala rozbiehajúca sa spoločnosť ToyTalk. Bábika na svoju funkciu potrebuje bezdrôtové pripojenie na internet a na jedno nabitie vydrží konverzovať asi hodinu. Mirkrofón, reporoduktor a LED svetlá sú zabudované v jej náhrdelníku, baterky zasa v nohách.

„Ak napríklad dieťa spomenie, že rado tancuje, Barbie sa na to v niektorom z ďalších rozhovorov môže spýtať,“ vysvetlila hovorkyňa.

Inteligentné hračky, zabitá predstavivosť?

Barbie dom v životnej veľkosti
Foto: Barbie Dreamhouse Experience

Hello Barbie pritom nie je prvou interaktívnou hračkou, ktorá sa v USA dostáva na trh. Dopyt po „modernizácii“ starších hračiek sa dostáva k slovu čoraz častejšie. Príkladom je aj spoločnosť Elemental Path, ktorá vyvíja inteligentné hračky schopné konverzácie a vzdelávania. Prvou hračkou z radu by mal byť dinosarus, ktorý bude vedieť odpovedať na nekonečné zvedavé otázky detí.

„Hračky musia držať krok s detskými očakávaniami,“ myslí si Natasha Crookes z asociácie British Toy and Hobby Association. „Pokiaľ sú deti chránené pred on-line prístupom, hračky s pripojením na internet nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Hračkárske spoločnosti robia všetko preto, aby oddelili povolený a zakázaný obsah,“ dodáva.

Kritici tvrdia, že hračky s pripojením na internet zabíjajú detskú kreativitu, Crookes však nesúhlasí: „Práveže zdokonaľujú tradičné hry. Deti sa s nimi niekedy môžu hrať tradičným spôsobom, len za využitia vlastnej fantázie, inokedy si ich zasa pripoja na internet.“

Cena „vylepšenej“ Barbie sa bude pohybovať okolo 65 eur, oficiálny dátum jej uvedenia na trh zatiaľ nebol zverejnený.

www.bbc.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať