Viac ako štvrť milióna obyvateľov Slovenska žije v zahraničí. Z celkového počtu, viac ako 5,4 milióna obyvateľov, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku sa viac ako 264-tisíc zdržiava na súčasnom pobyte v zahraničí.
V zahraničí žije viac žien ako mužov
Z toho vyplýva, že takmer každý 20. Slovák býval na súčasnom pobyte v čase sčítania mimo našej krajiny. Z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 taktiež vyplýva, že v zahraničí žije viac žien ako mužov. Žien so súčasným pobytom v zahraničí žije viac ako 140 700, čo predstavuje podel viac ako 53 percent, mužov je viac ako 123 500, čo je podiel nad 46 percent.
Najpočetnejšiu skupinu cudzincov žijúcich na Slovensku tvoria ľudia so stredoškolským vzdelaním bez maturity
Slováci najčastejšie migrujú do susednej Českej republiky a Spojeného kráľovstva. V Česku žije viac ako 77-tisíc Slovákov, čo je 29,1 percenta. V Spojenom kráľovstve žije viac ako 48 900 Slovákov, čo predstavuje 18,5 percenta a Nemecku viac ako 25 100, čo je celkom 9,5 percenta obyvateľov.
Najpreferovanejšou destináciou je Česko
Čo sa týka mimoeurópskych štátov, najviac Slovákov žije na súčasnom pobyte v Spojených štátoch amerických, ide o takmer 7 900 Slovákov, čo sú tri percentá a v Kanade je to takmer 3 100 ľudí, čo činí 1,2 percenta obyvateľov. Najvyšší podiel obyvateľov so súčasným pobytom v zahraničí je z okresov Michalovce, celkom 9,1 percenta obyvateľov okresu, Levoča, 8,5 percenta obyvateľov, Snina, celkom 8,4 percenta a Stropkov, 8,1 percenta.
Cudzincov na Slovensku je najvyšší podiel ženatých a vydatých, najčastejšie bez náboženského vyznania
„Najpreferovanejšou zahraničnou destináciou súčasného pobytu obyvateľov Slovenska je Česko. To platí pre 71 okresov našej krajiny. Výnimkou sú štyri východoslovenské okresy – Levoča, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, ktorých obyvatelia žijúci v zahraničí majú najčastejšie súčasný pobyt v Spojenom kráľovstve,“ informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder.
Nesplnená povinnosť ohlásenia
Obyvatelia s trvalým pobytom na juhozápade Slovenska, ako je Bratislava V, Dunajská Streda, Komárno majú najčastejšie miesto súčasného pobytu u nášho južného suseda, v Maďarsku. Po ňom preferujú Slováci s trvalým pobytom v okresoch Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV a Dunajská Streda ako druhú voľbu Rakúsko. Obyvatelia Rimavskej Soboty však podľa SODB 2021 preferujú ako prvú voľbu Nemecko.
S akútnym nedostatkom pracovnej sily na Slovensku majú pomôcť aj Rómovia, rezort hospodárstva prišiel s viacerými návrhmi
Slovákov žijúcich v zahraničí možno vnímať ako „osoby, ktoré sa natrvalo vysťahovali zo Slovenska, ale nesplnili si povinnosť ohlásenia, a preto majú trvalý pobyt stále evidovaný na našom území, alebo je možné túto skupinu posudzovať ako dočasných ekonomických migrantov, ktorí v zahraničí pracujú, ale sa pravidelne vracajú na Slovensko,“ vysvetlila Stauder.