Verejnosť chce zachovanie PKO, tvrdí prieskum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pko
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik chce mestským poslancom na najbližšom zastupiteľstve ponúknuť alternatívu, aby podporili zachovanie objektu Parku kultúry a oddychu (PKO) na dunajskom nábreží, a dohodu s investorom.

Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii. Urobil tak na základe verejného prieskumu agentúry Focus, z ktorej vyplýva, že za zachovanie existujúceho objektu PKO, ktoré by sa postupne rekonštruovalo, je 47 percent opýtaných, pričom 77 percent si myslí, že by mesto malo preferovať alternatívu dohody s investorom na kompromisnom riešení.

Prieskum cez telefón

Súčasťou materiálu o PKO, ktorý primátor predloží poslancom na zastupiteľstve 30. júna, bude právna a ekonomická analýza, urbanistické aspekty a výsledky verejnej diskusie. Telefonický prieskum na reprezentatívnej vzorke 600 obyvateľov Bratislavy sa uskutočnil od 6. do 9. júna. Respondenti boli vyberaní kvótnym výberom. Výberovými znakmi boli pohlavie, vek, vzdelanie a mestská časť Bratislavy, v ktorej respondenti bývajú. Verejný prieskum si u agentúry Focus objednal magistrát a stál ho 4 600 eur.

Z ponúknutých možností účelového využitia nábrežného priestoru respondenti jednoznačne preferujú nastavenie lokality na oddych a relax (91 percent), resp. na kultúru, vzdelávanie a spoločenské podujatia (89 percent). V menšej miere je preferované využitie priestoru pre reštaurácie, obchody a služby (28 percent) a orientáciu lokality na bývanie preferuje iba šesť percent opýtaných. V spontánnych odpovediach na otázku, čo si Bratislavčania neželajú v časti nábrežia, dominujú administratívne budovy (42 percent).

Problémom sú peniaze

Bytovú výstavbu si neželá 29 percent opýtaných a nákupné centrá v uvedenej lokalite odmieta 23 percent respondentov. Respondenti na nábreží nechcú ani výškové budovy, hotely, reštaurácie či bary. Väčšina opýtaných (91 percent) chce mať na nábreží kultúrne centrum celomestského významu.

Za zachovanie existujúceho objektu PKO, ktorý by sa postupne rekonštruoval, je 47 percent respondentov prieskumu. Variant zachovania časti pôvodného PKO celkovo preferuje 28 percent opýtaných. Zbúranie pôvodného PKO a postavenie nového kultúrneho stánku na inom mieste nábrežia preferuje viac ako pätina respondentov. Až pre 80 percent respondentov je dôležité, aby mesto pri rozhodovaní o PKO bralo do úvahy skutočnosť, nakoľko zvolený variant zaťaží rozpočet mesta.
Pko
Foto: SITA/Marián Peiger

Primátor ešte nevedel odpovedať, odkiaľ mesto na rekonštrukciu budovy PKO peniaze zoberie.

Ako uviedol, odpoveď bude vedieť až po skončení letných prázdnin a „určite bude pozitívna“. Najprv je podľa neho potrebné zosumarizovať, na čo všetko bude magistrát potrebovať peniaze v súvislosti s prioritami mesta a potom sa z toho vyberie to

Viac ako tri štvrtiny opýtaných (77 percent) si myslí, že mesto by malo mať snahu nájsť kompromisné riešenie s investorom. Názor, že mesto by malo odkúpiť pozemky pod PKO od investora, a to aj za podstatne vyššiu sumu, než za ktorú ju v minulosti predalo, podporuje iba deväť percent respondentov.

Situáciu okolo budúcnosti PKO podrobne sleduje a vyhľadáva si k nej informácie 14 percent opýtaných. Ďalších 41 percent respondentov situáciu síce podrobne nesleduje, ale deklaruje dostatok informácií o nej. Zbežný prehľad o situácii v súvislosti s PKO priznáva 44 respondentov. Ftáčnik vyzdvihol najmä to, že ľudia boli o problematike informovaní, čo je podľa neho aj výsledkom informačnej kampane, do ktorej mesto investovalo 25-tis. eur. „Ak chcete, aby sa ľudia vyjadrili, tak majú mať k tomu aspoň základné relevantné informácie. Bolo relatívne málo tých, ktorí odpovedali neviem, netýka sa ma to, nechcem sa vyjadriť,“ uviedol Ftáčnik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ftáčnik
Firmy a inštitúcie Magistrát hl. m. SR BratislavaPKO