Národný dozorný orgán bude požadovať ďalšie systematické a komplexné posúdenie odolnosti elektrární voči strate elektrického napájania a strate koncového odvodu tepla.
Slovenské atómové elektrárne ani zďaleka neskončili so zvyšovaním bezpečnosti svojich zariadení. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) je presvedčený, že proces zvyšovania bezpečnosti by nemal byť ukončený vykonaním niekoľkých samostatných zmien. „Požadujeme, aby nové skutočnosti a požiadavky na zlepšenie boli komplexne vyhodnotené a odzrkadlené v bezpečnostnej správe,“ uviedol dozorný orgán vo svojej národnej správe.
Úrad bude chcieť od prevádzkovateľa jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach, aby rozšíril platné bezpečnostné správy v oblasti charakteristiky lokality vo vzťahu k vonkajším a vnútorným rizikám. „Budeme požadovať, aby bolo vykonané ďalšie komplexné prehodnotenie extrémnych meteorologických javov,“ dodal ÚJD.
Národný dozorný orgán bude žiadať ďalšie systematické a komplexné posúdenie odolnosti elektrární voči strate elektrického napájania a strate koncového odvodu tepla. „Bude taktiež prehodnotená adekvátnosť existujúcich analýz pre vývoj ťažkých havárií,“ doplnil úrad.
Dozorný orgán plánuje obzvlášť analyzovať možnosť výskytu viacerých ťažkých havárií paralelne na viacerých jadrových blokoch až po výskyt súčasne na všetkých za podmienok vážne poškodenej infraštruktúry v okolí elektrárne. „Ukončenie týchto krokov je predbežne očakávané v horizonte troch rokov,“ uzavrel ÚJD.
Slovenské atómové elektrárne boli už viackrát domácimi či zahraničnými inštitúciami označené za veľmi bezpečné. Bohunické a mochovecké jadrové bloky bez väčších problémov prešli záťažovými testami, ktoré členské štáty Európskej únie vykonali na svojich jadrových elektrárňach po katastrofe na japonskej elektrárni vo Fukušime.
Počas záťažových testov boli analyzované mimoriadne externé udalosti ako zemetrasenie, povodne a následky ďalších iniciačných udalostí potenciálne vedúcich k viacnásobnej strate bezpečnostných funkcií elektrárne. Posudzované tiež boli kombinácie udalostí, vrátane výpadku elektrického napájania, dlhodobého prerušenia prívodu vody, ale i straty elektrického napájania v dôsledku extrémnych klimatických podmienok. Počas záťažových testov boli vykonané aj niektoré testy funkčnosti systémov, ktoré nie sú bežne testované a tiež testovanie zariadení v konfigurácii, o ktorej pôvodný projekt neuvažoval.