V prvom a druhom kole majú západoslovenskí energetici zaregistrovaných takmer 500 úspešných žiadostí na získanie štátnej podpory na inštaláciu malého obnoviteľného zdroja s celkovým inštalovaným výkonom 1 300 kilowattov.
Záujem slovenských domácností o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) je enormný. Okrem predstaviteľov štátu a Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá celý projekt Zelená domácnostiam zastrešuje, to konštatuje aj spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE). „Záujem zákazníkov prekonal po otvorení dotačnej schémy na podporu obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach na jeseň minulého roka všetky očakávania. V prvom a druhom kole máme zaregistrovaných takmer 500 úspešných žiadostí s inštalovaným výkonom 1 300 kilowattov,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.
Zmena myslenia
Podľa západoslovenských energetikov sa vďaka spomínanému „zelenému“ programu mení myslenie domácnosti. „Vývoj na trhu dokazuje, že zákazník už nehľadá jednorazovú, krátkodobú úsporu na elektrine či plyne, ale hľadá ju v celkovom energetickom rozpočte. Čoraz viac zákazníkov sa chce stať energeticky nezávislými, do popredia sa dostáva využívanie obnoviteľných zdrojov a environmentálne motívy,“ konštatoval generálny riaditeľ ZSE Energia Juraj Krajcár. Podľa neho aj toto bolo dôvodom, že ZSE začala od marca ponúkať nové hybridné fotovoltické riešenia s batériami, ktoré predznamenávajú úplne novú éru využitia obnoviteľných zdrojov v domácnostiach. „So znižujúcimi sa cenami batérií bude táto ponuka čoraz zaujímavejšia pre čoraz širší okruh zákazníkov, ktorí majú záujem o ekologizáciu svojej spotreby,“ uzavrel Krajcár.
Schválili preplatenie ôsmich miliónov
V slovenských domácnostiach by sa malo vďaka štátnej podpore nainštalovať viac ako 3 200 malých obnoviteľných zdrojov energií. SIEA zatiaľ schválila preplatenie poukážok na ich kúpu a inštaláciu v hodnote osem miliónov eur. Doteraz však agentúra zhotoviteľom preplatila poukážky v celkovej hodnote iba niečo vyše 600 tisíc eur. Platnosť doteraz vydaných poukážok končí začiatkom júna. Domácnostiam sa tak neoplatí odkladať inštaláciu malého obnoviteľného zdroja na poslednú chvíľu.