Slovensko už má podpísané dve memorandá o spolupráci pri tomto projekte, a to s Maďarskom a Bulharskom. Chýba ešte memorandum s Rumunskom.
Plynovodný projekt Eastring má stále podporu slovenskej vlády. Minister hospodárstva Peter Žiga vidí projekt ako reálny. „Sme na dobrej ceste,“ povedal po rokovaní vlády Žiga. Slovensko už má podpísané dve memorandá o spolupráci pri tomto projekte, a to s Maďarskom a Bulharskom. „Ešte nám chýba memorandum s Rumunskom a v zásade by sa celý projekt Eastring potom mohol začať spúšťať,“ podotkol Žiga.
Podpora EÚ
S projektom Eastring naďalej počíta aj Európska únia. Projekt slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, totiž opakovane získal status projektu spoločného záujmu (PCI) a bol zaradený do tretieho zoznamu týchto projektov, ktorý Európska komisia uverejnila v novembri minulého roka. Európske projekty spoločného záujmu sú kľúčové projekty infraštruktúry zamerané na dosiahnutie energetickej politiky EÚ. Eastring získal status PCI prvýkrát v novembri 2015, keď bol zaradený do druhého zoznamu.
Európska komisia už podporila projekt Eastring poskytnutím prostriedkov na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti. Jej cieľom je definovať potrebné technické, ekonomické, finančné a environmentálne aspekty budúceho plynovodu, vrátane jeho optimálneho trasovania a tiež uskutočniť rozsiahly prieskum trhu. Štúdia bude dokončená v júni 2018 a jej výsledky budú slúžiť ako podklad pre ďalšie rozhodnutia o podobe projektu.
Do Turecka
Plynovod Eastring by mal prechádzať Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom až do Turecka. Podľa prvotných predpokladov by mal mať projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze. Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur.