Slovenská vláda ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska. V súvislosti so zavedením solidárneho príspevku to tvrdí spoločnosť Slovnaft, a. s. Rozhodnutie vlády označila za diskriminačné a bude mať podľa nej negatívny dopad vo viacerých oblastiach.
Viac o téme: Energetická kríza
Diskriminačný krok vlády
Ako informovala Tatiana Novotná zo spoločnosti Slovnaft, stredajšie rozhodnutie o zavedení solidárneho príspevku vo výške 70 percent zobrala spoločnosť na vedomie. Viac ako dvojnásobné navýšenie sadzby oproti odporúčaniu Rady Európskej únie, ktoré je na úrovni 33 percent, však vníma ako diskriminačné a vysoko znevýhodňujúce v konkurenčnom prostredí.
Matovič chce solidárny príspevok od ropných a plynárenských firiem, do štátnej kasy plánuje vyzbierať stovky miliónov eur
Upozorňuje, že toto rozhodnutie bude mať negatívny dopad na energetickú bezpečnosť krajiny, slovenskú ekonomiku a v konečnom dôsledku aj príjmy štátneho rozpočtu v budúcnosti.
„Zaistenie energetickej bezpečnosti Slovenska aj stredoeurópskeho regiónu si vyžaduje investície rádovo v stovkách miliónov eur, pričom takto navrhnutý solidárny príspevok môže investície spoločnosti Slovnaft výrazne oklieštiť,“ uviedla Novotná.
Nepremyslené rozhodnutie?
Vláda podľa spoločnosti zavádza neúmerne vysoký solidárny príspevok bez relevantných analýz a prepočtov v čase, kedy by sa mala sústrediť na pomoc pri zabezpečení alternatívnych dodávok ropy najmä z pohľadu prepravných kapacít a taríf.
Mimoriadna daň pre Slovnaft ešte schválená nebude, hlasovanie sa posúva
„Mrzí nás, že nikto zo zástupcov vlády si nenašiel čas rokovať s jedným z najväčších prispievateľov do štátneho rozpočtu a konzultovať tak zásadnú vec,“ dodala Novotná. Zároveň uviedla, že spoločnosť Slovnaft a skupina MOL preskúmajú všetky právne možnosti aj v súvislosti s dohodou o vzájomnej podpore a ochrane investícií medzi Slovenskom a Maďarskom.