ZAUJÍMAVOSTI: Zelená energia vraj môže byť stabilná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná elektráreň turbína OZE
Veterná farma Alto Casillas s výkonom 30 megawattov. enelgreenpower.com

Nedávno publikovaný výskum priniesol niekoľko zaujímavých riešení, ktoré dokáže urobiť energiu z obnoviteľných zdrojov spoľahlivou až v 139 krajinách sveta.

Riešenia spojené s obnoviteľnými zdrojmi energie v praxi často čelia prekážkam s nestálosťou energie produkovanej vetrom, vodou a slnečným žiarením, ako aj pochybám o uspokojení dopytu po energii. Nedávno publikovaný výskum vedený profesorom civilného a environmentálneho inžinierstva Markom Z. Jacobsonom zo Standfordskej univerzity a jeho ďalších kolegov z Kalifornskej univerzity a Aalborskej univerzity v Dánsku, priniesol niekoľko zaujímavých riešení, ktoré dokáže urobiť energiu z obnoviteľných zdrojov spoľahlivou až v 139 krajinách sveta.

Aj zelená energia môže byť stabilná

Vo zverejnenom rukopise v Renewable Energy navrhujú výskumníci tri rôzne metódy, pomocou ktorých chcú dosiahniť stále dodávky energie naprieč všetkými energetickými sektormi – preprava, kúrenie a chladenie, ako aj v priemysle, poľnohospodárstve, lesníctve a oblasti rybolovu v 20 regiónoch sveta zahŕňajúcich 139 krajín. Vo všetkých týchto krajinách a sektoroch pritom predpokladajú dodávky energie len z obnoviteľných zdrojov energie.

Skupina výskumníkov okolo profesora Jacobsona už v minulosti predstavila plán prechodu 139 krajín sveta na 100 % dodávok energie z obnoviteľných zdrojov. V pôvodnom dokumente pritom počítali s tým, že uvedený prechod sa uskutoční do roku 2050, pričom na 80 % bude ukončený už v roku 2030. Vzhľadom na vznesenú kritiku v aktuálnom výskume skúmali nové spôsoby, ako udržať túto sieť stabilnú vo vybraných regiónoch.

Keď kritika posúva

Aktuálny výskum tak nadväzuje na štúdiu vykonanú v roku 2015 vedenú Jacobsonom a jeho kolegami, ktorí v tom čase skúmali udržateľnosť siete v 48 krajinách Spojených štátov amerických. V tejto štúdii predstavili však len jeden scenár, ako dosiahnuť stanovený cieľ. Tento však následne čelil kritike pre príliš vysoký počet turbín pridaných do existujúcich hydroelektrární. Skupina vedcov bránila riešenie so slovami, že pri zvýšení produkcie elektrickej energie sa chceli vyhnúť rozširovaniu veľkosti a počtu týchto elektrární.

Ďalšia kritika sa však objavila aj v súvislosti so skladovaním nadbytočnej energie vo vode, ľade alebo v skalách pod zemou. Riešenia v aktuálnom výskume preto zamerali na oba uvedené problémy, pričom výskumníci prišli s viacerými inými možnosťami určenými na stabilizáciu produkovanej energie z obnoviteľných zdrojov a vyhli sa pritom aj pridávaniu turbín v hydroelektrárňach i skladovaniu energie vo vode, ľade a skalách.

Na základe týchto výsledkov môžem s väčším presvedčením povedať, že neexistujú žiadne technické alebo ekonomické bariéry pri prechode celého sveta na 100 % energiu z obnoviteľných zdrojov, a to pri zachovaní stabilnej siete a pri nízkych nákladoch,“ uviedol Jacobson v nadväznosti na publikáciu výsledkov aktuálneho prieskumu. Ako ďalej dodal, navrhované riešenie by každoročne pomohlo v boji s globálnym otepľovaním a pomohlo znížiť úmrtia spojené so znečistením ovzdušia po celom svete zo 7 miliónov na 4 milióny, ako aj zvýšiť energetickú bezpečnosť.

Dodávky a dopyt bez prerušení

Srdcom súčasnej štúdie sa stala potreba spojiť energiu produkovanú vetrom, vodou a slnkom a jej skladovanie s cieľmi nastavenými výskumníkmi tak, aby uspokojili dopyt odhadovaný v roku 2050. Za účelom naplnenia tohto míľnika zoskupili 139 krajín, pre ktoré vytvorili energetické mapy už v predchádzajúcom výskume, do 20 svetových regiónov. Vychádzali pritom z ich vzájomnej vzdialenosti a do úvahy vzali aj niektoré geopolitické úskalia.

Na rozdiel od prechádzajúcej štúdie, ktorá vychádzala z priemerného ročného dopytu po energii, súčasný výskum je založený na 30-sekundových prírastkoch po obdobie 5 rokov. Do úvahy pritom brali aj premenlivosť obnoviteľných zdrojov energií (vetra a slnka), ako aj líšiaci sa dopyt počas jednotlivých denných hodín a ročných období. V ani jednom z troch skúmaných scenárov sa však neobjavil žiadny výpadok v dodávkach energie produkovanej z obnoviteľných zdrojov energie.

Výskumníci zároveň zistili, že náklady na produkciu by boli nižšie aj preto, že energiu z obnoviteľných zdrojov nie je potrebné ťažiť, prepravovať a rafinovať ako je to v prípade fosílnych palív. Podľa Jacobsona tak ostáva jedinou väčšou výzvou implementácie pripraveného plánu koordinácia naprieč politických hraníc. V tejto súvislosti sa preto rozhodli pracovať na menších mapách pomáhajúcich jednotlivý mestám, pričom mnohé z nich už prijali záväzok prejsť na 100 % dodávky energie z obnoviteľných zdrojov.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať