Južná Afrika v súčasnosti čelí kríze v súvislosti s nedostatkom elektrickej energie. Dopyt výrazne prevyšuje ponuku a štátna spoločnosť Eskom nie je schopná pokryť dennú spotrebu, pričom potrebuje aj finančnú injekciu. Jeden z alternatívnych zdrojov, ktoré môže pomôcť riešiť vzniknutú situáciu, predstavujú fabriky na výrobu elektrickej energie z odpadu. Takéto riešenie by zároveň pomohlo znížiť závislosť krajiny na uhlí.
Podľa Climate Neutral Group je na mestské skládky odpadu nielen desivý pohľad, ale v skutočnosti predstavujú aj vysoké riziko pre životné prostredie a zdravie. Dôvodom je najmä únik veľkého množstva metánu z ležiaceho odpadu. Pripravované projekty skupiny počítajú so zachytávaním metánu z piatich odpadových skládok v Johannesburgu a jeho následným využitím pri výrobe elektrickej energie. Týmto riešením tak vyriešia hneď dva vážne problémy, ktoré v súčasnosti trápia Južnú Afriku.
Ambiciózny projekt
Spoločnosť tiež očakáva, že takto dokáže vyprodukovať 19 megawattov elektrickej energie, čím dokáže zásobiť 16 500 domácností. Uvedený projekt je zatiaľ najväčším svojho druhu v krajine, pričom až 600 miliónov ľudí na africkom kontinente ešte ani v súčasnosti stále nemá prístup k elektrickej energii. Pritom sa odhaduje, že v roku 2050 sa zvýši tamojšia populácia zo súčasných 1,1 mld. na 2 mld. obyvateľov.
Motorom takého rastu je medziročný nárast africkej ekonomiky o 10 %. V praxi to znamená, že africké obyvateľstvo bude potrebovať stále viac elektrickej energie a bude produkovať aj stále viac odpadu. Ak sa však riešenie fabrík vyrábajúcich elektrickú energiu z odpadu osvedčí, môže to pomôcť pretvoriť samotnú Afriku aj ostatné rozvíjajúce sa regióny na svete.
Výroba elektriny z odpadu bude rásť
V roku 2015 bolo v Spojených štátoch amerických (USA) vyprodukovaných približne 262 mil. ton pevného odpadu, pričom v krajine sa nachádza asi 75 fabrík na jeho spracovanie uvedeným spôsobom. Očakáva sa, že v roku 2024 dosiahne tento sektore 43 mld. amerických dolárov (USD). Z údajov americkej vládnej agentúry Energy Information Administration (EIA) zároveň vyplýva, že spaľovanie mestského pevného odpadu znižuje objem odpadu o približne 87%. Americká Agentúra na ochranu živného prostredia zároveň odhaduje, že tieto zariadenia dokážu znížiť emisie skleníkových plynov o 1 tonu na 1 tonu spáleného odpadu.
Celosvetový trend
Na druhej strane je proces premeny odpadu na elektrinu príliš špinavý a môže byť recyklovaný aj lacnejšie, čo znamená, že premena odpadu na elektrickú energiu je drahšia v porovnaní s konkurenčnými technológiami. Aj napriek tomu však nájdeme v Európe 420 takýchto tovární, ktoré produkujú elektrickú energiu z odpadu a celkom slušná aktivita je v tomto smere je pozorovateľná aj v Číne. Tá produkuje 7 300 megawattov elektrickej energie z odpadu v 339 fabrikách tohto typu. Prognózy zároveň hovoria o tom, že uvedené čísla by mohli v budúcnosti rásť na 10 tis. megawattov ročne a počet fabrík by sa mal zvýšiť na 600.
Ako svetové ekonomiky zrýchľujú svoj rast, potrebujú aj viac elektrickej energie a produkujú aj viac odpadu. Svetová banka v tejto súvislosti očakáva, že pevný odpad v Číne by sa mal v roku 2015 zdvojnásobiť a dosiahnuť na úroveň 500 mil. ton. Krajinu preto tlačí do budovania tzv. miest s nulovým odpadom. K tomu sa pridáva aj potreba na zníženie využívania fosílnych palív a produkcie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie.
Zelená energia v Afrike je prioritou
Africký kontinent postupne otvára svoje hranice novým možnostiam a investície do krajiny sa spolu s týmto trendom zvyšujú. Najvyššou prioritou krajiny však ostáva zavedenie všetkých foriem zelenej energie na kontinente, ktoré podporia ekonomický rozvoj a zlepšia životný štýl tamojších obyvateľov. Uvedený pohľad zaujal už aj spoločnosti ako General Elektric, ABB, Siemens aj Schneider Electric.
Výroba elektriny z odpadu tak môže byť v blízkej budúcnosti zaujímavým hráčom, ktorý zmení pravidlá hry v africkej ekonomike. Afrika je podľa mnohých pripravená stať sa ohniskom svetovej ekonomiky, zatiaľ jej však chýbajú udržateľné formy energie. Výroba elektriny z odpadu môže stať jedným vodcom energetickej revolúcie na území Južnej Afriky.
Pôvodný článok nájdete na tomto linku.