ZAUJÍMAVOSTI: V Atlantiku sa chystá hlučný seizmický prieskum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energetika všeobecne
Ilustračné foto zdroj:pixabay.com

Spojené štáty americké by mali v blízkej budúcnosti sprístupniť širokú oblasť Atlantiku pre účely seizmického prieskumu s cieľom budúcej ťažby ropy a zemného plynu.

V snahe podporiť domácu produkciu fosílnych palív, sa administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa už v uplynulých rokoch  snažila sprístupniť ťažbe ropy a zemného plynu neprebádané federálny vody. Tento cieľ sa snaží dosiahnuť aj napriek protestom obyvateľov tamojšieho pobrežia, viacerých politikov a rôznych environmentálnych skupín.  V roku 2018 prezentovali návrh uvedeného plánu, pričom v nadchádzajúcich týždňoch plánuje americké ministerstvo vnútra oficiálne predstaviť 5-ročný prieskumný program vo federálnych vodách, ktorý by mal siahať minimálne do 200 námorných míľ od pobrežia.

V súčasnosti  tak chce prezidentova administratíva povoliť hŕstke súkromných spoločností, aby začali hlučné seizmické prieskumy v Atlantiku. Tento kontroverzný postup, v rámci ktorého vzduchové zbrane vystreľujú hlasné výbuchy do vôd Atlantického oceánu, môžu poškodiť alebo zabiť množstvo morských živočíchov vrátane vzácnych delfínov, veľrýb, iných morských rýb a planktónu. Seizmické prieskumy by mali podľa zverejnených informácií začať už v tomto roku, vo vodách tiahnucich sa od polostrova Capy May, New Jerrsey, Cape Carneval až po Floridu. Najprv však musia počkať na súhlas od ministerstva vnútra.

Kto má pravdu?

Gail Adams, ktorá je viceprezidentkou pre komunikáciu a externé záležitosti v IAGC uviedla na februárovej konferencii, že výskum vzťahu medzi vzduchovými zbraňami a ich škodlivého dopadu na morský život, bol zle interpretovaný a zverejnená informácia nie je presná. V tejto súvislosti dodala, že vedecký výskum, ktorý prebiehal viac ako 50 rokov a zahŕňal výskum rizika priameho zranenia morských živočíchov spomínanými zbraňami, je extrémne nízke a v súčasnosti podľa nej neexistuje žiaden riadny vedecký dôkaz ukazujúci na negatívny biologický dopad tejto činnosti na morský život.

„Pokiaľ ide o nás, tak veda je široká,“ uviedol Howard Rosenbaum, skpsený vedec pôsobiaci v newyorskom Akváriu a riaditeľ Spoločnosti pre ochranu prírody a program pre pomoc veľkým morským zvieratám. „Zavedenie tejto úrovne hluku do severného Atlantiku prináša so sebou obrovské obavy s ohľadom na veľryby a ostatné morské živočíchy,“ dodal. Vo svojom prejave pred IAGC dal Balash jasne najavo, že stojí na strane ropného priemyslu. Podľa jeho slov hrá tento krok dôležitú úlohu v procese produkcie uhľovodíkových rezerv v krajine.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať