Cena bezolovnatého benzínu sa vyšplhala na svoje päť ročné maximum.
Podľa amerického magazínu Forbes už v súčasnosti nastal čas, kedy sa motoristi v Spojených štátoch amerických začínajú pýtať na potenciálny rast cien benzínu. Autor pôvodného článku David Blackmon v ňom tvrdí, že je to bežný rituál, tento rok je však podľa neho v niečom výnimočný. Je to dané tým, že cena bezolovnatého benzínu sa vyšplhala na svoje päť ročné maximum. V článku sa zároveň podelil o názor o tom, aké dôvody stoja za načrtnutým rastovým trendom.
Vysoký dopyt po benzíne
Blackmon pre Forbes píše, že po dlhej zime, akú nedávno zažili Spojené štáty americké (USA), je pre Američanov typické, že s príchodom teplých jarných lúčov začnú viac jazdiť. Je to podľa neho súčasťou ich životného štýlu a tento trend sa opakuje každým rokom. S väčším počtom vozidiel na tamojších cestách a množstvom jázd tak priamo úmerne stúpa aj dopyt po benzíne a ďalších komoditách, čo následne zvyšuje ich ceny.
Plánované odstávky v rafinériách
Ako ďalej uvádza, rafinérie vyrábajúce benzín majú naplánované pravidelné odstávky slúžiace na údržbu. Tieto prerušenia majú podľa jeho slov za následok celkové zníženie dostupnej výrobnej kapacity. Tento fakt následne núti fabriky prevádzkovať výrobu na vyššej úrovni, čo v konečnom dôsledku vedie k zvyšovaniu nákladov. Vyššie náklady sa potom pretavia v stúpajúcich cenách konečného produktu – benzínu.
Dopravné obmedzenia
V niektorých regiónoch v USA pokračuje trend zvyšovania domácej produkcie ropy. Týka sa to najmä známych oblastí Permian Basin v západnom Texase, Bakken v Severnej Dakote či DJ Basin v Colorade. Problém je podľa Blaskmona v tom, že súčasné prepravné kapacity nestačia uspokojiť stúpajúci dopyt a výstavba nových plynovodov je pomalá. Tento stav tak prispieva k zvyšovaniu prepravných nákladov, ktoré sa tiež premietajú do konečných cien produktov.
Vyššie ceny čierneho zlata
Cena ropy v USA sa v apríli vyšplhala na najvyššiu úroveň od roku 2014. Vzhľadom na to, že čierne zlato je základnou surovinou, z ktorej sa vyrába benzín, akýkoľvek výraznejší posun jej ceny nahor, sa nevyhnutne odráža aj v cenách benzínov na čerpacích staniciach.
Letná benzínová zmes
Za účelom kontroly a znižovania atmosférického ozónu ustanovila americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) požiadavky na produkciu „zimnej“ a „letnej“ zmesi benzínu. Prechod zo zimnej na letnú zmes sa deje pravidelne každý rok a faktom ostáva aj to, že výroba letnej zmesi je nákladnejšia. Ingrediencie pridávané do letnej zmesi sú jednoducho drahšie. V dôsledku odlišnej regulácie v rôznych častiach USA, sú rafinérie zároveň nútené produkovať viac ako 20 rôznych druhov letných zmesí, ktoré sú prepravované do viacerých oblastí v odlišnom čase aj množstve. Všetky uvedené skutočnosti tak významným spôsobom prispievajú k rastu výrobných nákladov, čo sa opäť prejavuje v cene konečného produktu.
Možno povedať, že EPA je tak jedným z prispievateľov k zvyšovaniu cien benzínu. Tento pohľad by však nebol správny, nakoľko na druhej strane výrazným spôsobom prispela k zníženiu množstva atmosférického ozónu a inverzných vrstiev, ktoré boli súčasťou bežného života vo veľkých mestách po celom území Spojených štátov amerických. Týmto tak zvýšila kvalitu života mnohých generácií na tejto planéte. Vzhľadom na uvedení je tak na zvážení každého z nás, nielen amerických obyvateľov, ako budeme každý deň prispievať k nášmu životnému prostrediu napríklad aj menším využívaním automobilov.
Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE