Nie je žiadnou novinkou, že podlahy už v súčasnosti možno byť vyrobiť z akéhokoľvek udržateľného eco-firendly materiálu. Už čoskoro by však mohli byť ešte „zelenšie“. Vďačíme za to novo objavenej metóde umožňujúcej premenu krokov na elektrinu.
V súčasnej energeticky náročnej dobe dlhodobo venujeme významnú pozornosť rôznym obnoviteľným zdrojom energie. Medzi takéto už tradične zaraďujeme solárnu či veternú energiu, ktoré sa v posledných rokoch tešia veľkej popularite a priazni v mnohých krajinách po celom svete. Ako sa píše na internetovej stránke sciencedaily.com, inžinieri z americkej Wisconsinskej univerzity nedávno prišli s oveľa menej finančne náročnou metódou, ktorá umožní premeniť ľudské kroky na využiteľnú elektrickú energiu.
Elektrina vďaka buničine
V časopise Nano Energy publikovali výsledky svojho výskumu, pri ktorom využili tradičný odpadový materiál drevnú buničinu – celulózu. Sú to tenké vlákna, ktoré ak sú chemicky spracované, produkujú pri kontakte s nespracovanými nanovláknami elektrický náboj. Po vsadení týchto nanovlákien do akéhokoľvej podlahového materiálu, sú tak schopné vyrábať elektrinu, ktorá môže byť využitá napríklad na osvetlenie či nabíjanie batérií.
Lacná technológia
Nespornou výhodou tejto novej technológie je finančná dostupnosť. Celulóza je lacný a recyklovateľný odpadovaný materiál, ktorý je dostupný vo viacerých priemyselných oblastiach. Zapracovanie uvedenej technológie do podláh by sa preto mohlo stať bežne dostupným a nenákladným postupom. Chemicky spracované nanovlákna celulózy predstavujú jednoduchý, nízkonákladový a efektívny spôsob prenosu mechanickej energie. V porovnaní s inými obnoviteľnými zdrojmi energie je jeho výhodou aj to, že nie je závislý od počasia.
Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE