Štúdia Nuclear Energy Institue sa zamerala najmä na viaceré hospodárske výhody jadrovej energie v americkom štáte Washington.
Mnohí z nás sa možno nikdy nezamýšľali nad tým, že jadrová energia nám môže ponúknuť aj iné výhody, ako len samotnú produkciu energie. O jej ďalších ekonomických výhodách sa nás snaží presvedčiť aj nedávna štúdia od Nuclear Energy Institute, ktorá nám ukazuje, že na problematiku sa možno pozrieť aj z iného uhla pohľadu.
Tvorba pracovných miest
Štúdia Nuclear Energy Institue sa zamerala najmä na viaceré hospodárske výhody jadrovej energie v americkom štáte Washington. Tamojšia jadrová elektráreň Columbia Generating Station dosahuje výkon 1 207 MW a produkuje viac ako 9 miliárd kilowatt hodín elektrickej energie ročne. Pre porovnanie možno uviesť, že takéto množstvo by stačilo na pokrytie spotreby v celom meste Seattle. Okrem tohto nesporného benefitu však štúdia vyzdvihla aj fakt, že samotná elektráreň a jej prevádzka poskytuje prácu viac ako 2 tisíckam pracovníkov ročne.
Dane tu boli a zrejme aj budú
Ďalším benefitom takejto veľkej spoločnosti je fakt, že dokáže prispieť do štátneho rozpočtu slušným objemom peňazí na daniach. Spomínaná štúdia tak prišla s informáciou, že v prípade washingtonskej elektrárne sa suma na daňových odvodoch ročne pohybuje na úrovni 13,4 milióna amerických dolárov (USD). Tieto finančné prostriedky sú okrem iného rozdeľované pre tamojšie školy a financuje sa z nich aj fungovanie rôznych administratív. Aj tu by sme napokon mohli hovoriť o tom, že vďaka týmto financiám môžu fungovať a dávať prácu tamojším obyvateľom.
Iný pohľad cez čísla
Columbia Generating Station je treťou najväčšou jadrovou elektrárňou vo Washingtone, pričom produkuje 10 % z celkovej spotreby elektrickej energie v tomto americkom štáte. Zaujímavá je tiež skutočnosť, že za posledných päť rokov pravidelne dosahuje rekordy v produkcii elektrickej energie. Len v decembri minulého roka zaznamenala ďalší rekord v podobe vyprodukovaných 867 miliónov kilowatthodín elektrickej energie.
Samotná správa od Forbesu, ktorá nás zaujala, tiež potvrdzuje stúpanie tohto trendu. Autor článku zverejneného na webovom portáli Forbes.com sa snaží apelovať najmä na odporcov jadrovej energie, ktorých chce presvedčiť o jej celkovom prínose pre spoločnosť. Budeme sledovať, ako sa bude problematika ďalej vyvíjať aj na zahraničných trhoch a pravidelne informovať aj našich čitateľov.
Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE