Najľudnatejšia krajina na svete si pripísala ďalšie prvenstvo v sektore zelenej energie.
Keď sa v minulosti hovorilo o tom, že Čína a India stoja pred novými klimatickými výzvami, mnohí zainteresovaní komentátori v tom čase vyjadrovali veľký skepticizmus. V súčasnosti sa však zdá, že ich obavy neboli opodstatnené.
Zelená energia valcuje biznis
Nech je už náš pohľad na túto problematiku akýkoľvek, a bez ohľadu na to či dôverujeme rôznym vládnym štatistikám, jedna vec je nepopierateľná. Obnoviteľné zdroje energií a čisté technológie sú v súčasnosti veľkým biznisom v Číne aj Indii. Posledným výstrelkom publikovaným v magazíne Design Boom je plávajúca sieť gigantických solárnych panelov, ktorá sa nachádza v čínskom meste Hauinan. Podobný nápad sa už uplatnil aj na území Európy či Japonska. Prvenstvo si však Čína vyslúžila s ohľadom na kapacitu týchto plávajúcich obrov. Tá totiž dosahuje až 40 megawattov (MW), pričom kapacita európskych a japonských sa pohybuje v rozmedzí od 6 do 13 MW.
Prečo práve voda?
S uvedenou kapacitou by boli solárne panely výkonné aj na pevnine. Prečo sa však ich výrobca Sungrow Power rozhodol pre umiestnenie na vode? Keď opomenieme bežné výhody takéhoto riešenia, ktoré zahŕňajú úsporu v podobe nezabratej poľnohospodárskej pôdy či stavebných pozemkov, podporovatelia aktuálneho návrhu hovoria o dvoch kľúčových benefitoch. Ako prvý uvádzajú zníženie odparovania zo zásobníkov. Ďalšou výhodou je podľa nich fakt, že voda ochladzuje okolitý vzduch a môže tak zredukovať degradáciu solárneho modulu. Zároveň s tým môže zvýšiť efektivitu produktivitu celej siete.
Znie to ako celkom dobrý obchod a môže byť ešte lepší. Ako je to možné? Digital Trends v tejto súvislosti zverejnil informáciu o tom, že rezervoár, nad ktorým je vybudovaná gigantická solárna farma, zatopil predchádzajúce ťažobné uhoľné polia.
Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE