Budúcnosť batérií možno leží na mieste, kde by ste ju vôbec nečakali. V popolníkoch.
Skupinu vedcov z Južnej Kórei zaujala štruktúra a zloženie veci, ktorú zrejme väčšina z nás vníma ako nepríjemný odpad výrazne znečisťujúci životné prostredie. Reč je o obyčajnom cigaretovom špaku, ktorý sa rozhodli premeniť na vysokovýkonný materiál na uchovanie energie. Výsledkom tak môže byť jeho integrácia do počítačov, rôznych prenosných zariadení, elektromobilov alebo veterných turbín.
Jednoduchý proces
Vedcom sa vo výskume podarilo preukázať, že vlákna z acetátu celulózy, ktoré tvoria podstatnú časť cigaretových filtrov, by mohli byť transformované na vhodný materiál použitím jednoduchého termochemického procesu zvaného pyrolýza. Výsledkom tejto úpravy je materiál na báze uhlíka, ktorý obsahuje množstvo malých pórov zvyšujúcich jeho výkon ako superkapacitora.
Pozitívne výsledky
Materiál následne testovali na trojelektródovom systéme, ktorý mal preukázať jeho schopnosť absorbovať a uvoľňovať ióny elektrolytu. Zjednodušene, aké sú jeho vlastnosti nabíjania a vybíjania. Výsledky boli podľa juhokórejských vedcov prekvapujúce. Materiál totiž uložil väčšie množstvo elektrickej energie, ako komerčne dostupné uhlíkové technológie a vykázal tiež väčšiu kapacitu v porovnaní s grafénovými či uhlíkovými nanorúrkami.