Spoločnosť TerraPower plánuje vývoj bezpečnejšieho a efektívnejšieho jadrového reaktora.
Bill Gates je spoluzakladateľom energetickej spoločnosti TerraPower, ktorá plánuje vývoj bezpečnejšieho a efektívnejšieho jadrového reaktora. Hlavným cieľom podpory zo strany zakladateľa Microsoftu je zníženie emisií oxidu uhličitého v zemskej atmosfére po celom svete.
Pomoc životnému prostrediu
Bill Gates považuje jadrovú energiu za potenciálne riešenie na zníženie emisií CO2 v zemskej atmosfére, preto v posledných piatich rokoch finančne podporoval nové spôsoby produkcie energie v tejto oblasti bezpečnejším a cenovo dostupným spôsobom. Približne pred desiatimi rokmi sa ako spoluzakladateľ podieľal aj na vzniku organizácie s názvom TerraPower, ktorej cieľom je vývoj a budovanie nových druhov jadrových reaktorov.
Spoločnosť TerraPower vyvíja novú líniu reaktorov, ktoré by mali využívať na chladenie v zariadení tekutý chlorid. Tento nápad je už takmer desať rokov starý, doposiaľ však nebol žiadnym spôsobom uvedený do praxe. Nový vynález by mohol podľa jeho tvorcov priniesť nižšie náklady a menšie množstvo jadrového odpadu. Väčšina jadrových reaktorov v súčasnosti využíva na chladenie ľahkú (bežnú) vodu.
Nová nádej
Novú nádej do celého procesu vniesla investícia od amerického Ministerstva pre energetiku vo výške 40 miliónov amerických dolárov (USD) a partnerské spojenie s energetickou spoločnosťou Southern Company. V dôsledku uvedených pozitívnych správ plánuje TerraPower v budúcom roku otvorenie nového testovacieho laboratória. Spoločnosť chce vyvinúť prototyp chladenia na báze tekutého chloridu do roku 2030, pričom nové laboratórium bude slúžiť pre testovanie reaktorových materiálov.
Hlavný vedúci projektu John Gilleland v tejto súvislosti uviedol, že riešenie s tekutým chloridom ľudstvu konečne prinesie „zelený reaktor“. Materiály používané v reaktoroch ochladzovaných ľahkou vodou sa rýchlo opotrebúvajú a potrebujú tak výmenu každých 18 mesiacov. V dôsledku tohto postupu je náročné udržať štiepenie s pomocou starého paliva. Pri ochladzovaní reaktorov tekutým chloridom však vzniká menej zvyškového odpadu a teoreticky by tak mohol byť v prevádzke aj po niekoľko rokov bez potreby pridávania nového paliva a zbavovania sa toho starého.
Príjemnou správou pre priaznivcov mieru je tiež skutočnosť, že pri riešení reaktorov od spoločnosti TerraPower je len veľmi málo pravdepodobné, že budú využívané pri výrobe nukleárnych zbraní, pretože ich rádioaktívne palivo nie je izolované.
Najvyšší čas
Využívanie „zelenej energie“ sa postupne stáva čoraz horúcejšou témou. Jej využitie v praxi s cieľom bojovať proti klimatickým zmenám, je však ešte stále len veľmi pomalé. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry World Energy Outlook, len 25 % elektrickej energie vyrábanej na celom svete v súčasnosti pochádza z obnoviteľných zdrojov. Agentúra však očakáva, že tento podiel by sa mohol v roku 2040 zvýšiť na 40 %. Ambiciózny plán spoločnosti TerraPower zahŕňa výrobu prototypu nového a bezpečného reaktora ešte pred týmto rokom.
Z odhadov Kalifornskej energetickej komisie zároveň vyplýva, že tento prototyp by mal mať kapacitu na výrobu 1 100 MW elektrickej energie, čo by postačilo pre 825 000 domácností. Laboratórium v hodnote 20 miliónov USD sa bude nachádzať vo Washingtone. Gates, ktorý je v súčasnosti prezidentom spoločnosti, v súvislosti s projektom zdôraznil, že menej ľudí umrelo pri jadrových nehodách, ako pri ťažbe uhlia či nehodách spojených s výbuchom zemného plynu. V prednese v roku 2010 vyzdvihol potenciál nukleárnej energie v krajinách, kde je nedostatok solárnych a veterných obnoviteľných zdrojov a dodal, že jadrovú energiu jednoducho miluje.
Pôvodný článok nájdete na tomto linku.