Vyplýva to zo štúdie Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu s výhľadom do roku 2025.
Priemerné náklady na výrobu elektriny zo solárnej a veternej energie by mohli do roku 2025 klesnúť až o 59 %, ak sa bude uplatňovať správna energetická politika. Konštatuje to Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu (IRENA) v štúdii, ktorú zverejnila v stredu. Od roku 2009 sa ceny fotovoltaických modulov znížili o 80 % a ceny veterných turbín klesli o približne 30 až 40 %, keďže kapacita výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov stúpla na rekordné úrovne a technológie sa zlepšili.
Zlacňovanie aj po roku 2025
Ceny technológii na výrobu elektriny zo solárnej a veternej energie by mohli naďalej klesať do roku 2025 a aj v neskoršom období, ak vlády uplatnia politiku zacielenú na minimalizáciu transakčných nákladov a zjednodušia administratívne procedúry a procesy schvaľovania, konštatuje správa. IRENA odhaduje, že priemerné náklady na výrobu elektriny (tzv. levelized cost of electricity, čiže LCOE) zo solárnej energie by mohli do roku 2025 v porovnaní s rokom 2015 klesnúť až o 59 %, náklady na výrobu elektriny v pobrežných veterných parkoch by sa mohli znížiť o 35 % a vo veterných parkoch na pevnine o 26 %.
LCOE predstavujú náklady na výrobu megawatthodiny elektriny, ktoré je potrebné vopred vynaložiť na tvorbu kapitálu a vývoj, a tiež náklady na financovanie dlhov a poplatky za prevádzku a údržbu. „Stredobod záujmu politiky musíme teraz posunúť smerom k podpore oblastí, ktoré povedú k ešte väčšiemu poklesu nákladov,“ uviedla Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu.