Výroba elektriny z vody je vysoko nad plánom, jesenné povodne však za tým nehľadajte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Pohľad do technologickej časti Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Najväčší slovenský výrobca elektriny, spoločnosť Slovenské elektrárne, vyrába elektrinu aj vďaka svojim 31 vodným elektrárňam.

Výroba elektriny z vodných elektrární sa tento rok podľa slovenského dominantného výrobcu elektriny zatiaľ vyvíja veľmi priaznivo.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, za prvých deväť mesiacov je plán výroby elektriny z vody plnený na viac ako 120 %. „Najviac k tomu prispel začiatok roka, výroba bola nadpriemerná aj počas jarných mesiacov pre výdatné zrážky,“ dodala Baková.

Najlepší január za ostatných 25 rokov

Leto, najmä jeho druhá polovica, však bolo suché. „V tom období sme využívali vodu akumulovanú vo vodných nádržiach Liptovská Mara a Orava,“ doplnila Baková.

Aktuálne, napriek tomu že na západe Slovenska boli povodne, je prietok Váhom malý a teda aj výroba nízka. „Stred a sever Slovenska totiž výraznejšie zrážky nezasiahli,“ konštatovala Baková.

Slovenské vodné elektrárne vyrábali začiatkom tohto roka rekordné množstvá elektriny. Pri vodných elektrárňach evidovali Slovenské elektrárne najlepší január za ostatných 25 rokov. Podľa slovenského dominantného výrobcu elektriny, klimatická zmena dáva o sebe vedieť a teplá minuloročná zima priniesla veľa zrážok.

V januári ich vodné elektrárni vyrobili 285-tisíc megawatthodín elektriny a pokorili 25-ročné maximum. V porovnaní s minulým januárom je rozdiel na výrobe viac než 100-tisíc megawatthodín.

Hydroenergetický potenciál našich tokov

Podiel vodných elektrární na ročnej výrobe elektrickej energie Slovenských elektrární dosahuje v priemere asi 11 %. Sumárny inštalovaný výkon vodných elektrární v portfóliu Slovenských elektrární je 1 653 megawattov, čo je približne 40 % z celkového inštalovaného výkonu Slovenských elektrární.

Z toho je v prietočných vodných elektrárňach inštalovaných 736 megawattov a v prečerpávacích vodných elektrárňach 916 megawattov (Čierny Váh 734, Liptovská Mara 98, Dobšiná 24 a Ružín 60).

Na výrobu elektrickej energie využívajú vodné elektrárne hydroenergetický potenciál našich tokov, ktorý je trvalo sa obnovujúcim, a preto nevyčerpateľným primárnym energetickým zdrojom.

Na rozdiel od všetkých druhov fosílnych palív. Vodné elektrárne svojou prevádzkovou pružnosťou s možnosťou rýchlych zmien výkonov sú schopné pokrývať prudko sa meniace požiadavky na výkon v špičkovej časti denného diagramu zaťaženia a tým sú vhodné aj na pokrývanie havarijných stavov v elektrizačnej sústave.

Slovenské elektrárne v roku 2023 celkovo vyrobili 21,66 terawatthodín elektriny. Čistá dodávka elektriny Slovenských elektrární dosiahla 19,57 terawatthodín. V roku 2023 a začiatkom roka 2024 ešte Slovenské elektrárne vyrábali elektrinu aj z uhlia. Po odstavení poslednej tepelnej elektrárne Vojany dodávajú do siete vďaka jadrovej a vodnej energii až 100 % elektriny bez priamych emisií CO2 – z produkcie jadrových, vodných, fotovoltických elektrární.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oľga Baková
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne