Východoslovenskí energetici plánujú investovať aj pod Tatrami, v humenskom, michalovskom, rožňavskom regióne, tiež v lokalite Košice-okolie.
Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) plánuje v tomto roku investovať zhruba 40 miliónov eur. Objem investícií by sa tak mal pohybovať na úrovni minulých rokov. Investície pôjdu najmä do rekonštrukcie a rozvoja distribučnej sústavy. Pôjde najmä o elektroenergetickú infraštruktúru súvisiacu s vysokým a nízkym napätím. „Medzi najväčšie projekty patrí napojenie priemyselného parku vo Veľkej Ide na napäťovej úrovni 110 kilovoltov, modernizácia veľkých elektrických staníc v Spišskej Novej Vsi, Prešove a Poprade,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.
Rozširovanie siete
Východoslovenskí energetici plánujú investovať aj pod Tatrami, v humenskom, michalovskom, rožňavskom regióne, tiež v lokalite Košice-okolie. „Na tento rok sme naplánovali viac ako 400 investičných projektov na úrovni vysokého a nízkeho napätia, ktoré sa dotknú aj najodľahlejších obcí. Chceme, aby mali všetci odberatelia rovnako kvalitnú, bezpečnú a spoľahlivú distribúciu elektriny,“ dodala Danihelová. Firma chce investovať aj do rozširovania svoje distribučnej sústavy. V súčasnosti vlastní a spravuje v Košickom, Prešovskom a v časti Banskobystrickom kraji takmer 22 tisíc kilometrov vedení.
Distribučná spoločnosť chce v tomto roku vo vytypovaných lokalitách pokračovať v investíciách aj čo sa týka zmeny vzdušného vedenia na podzemný variant. „Ide najmä o exponované trasy v dĺžke spolu približne 60 kilometrov v takých lokalitách, kde pre kombináciu nepriaznivých klimatických podmienok, vegetácie a fauny dochádza k takým výpadkom v distribúcii elektriny, ktoré nedokážeme ovplyvniť,“ vysvetlila Danihelová.
Aj vlani 40 miliónov
Aj v minulom roku preinvestovala východoslovenská distribučka približne 40 miliónov eur. „Jedným z prvých úspechov minulého roka je už zrealizovaná úprava vedenia v okolí Tatranskej Kotliny, pri ktorej sme sa dohodli so zástupcami mesta Spišská Belá, ako investorom nového cyklochodníka, do ktorého mohla uložiť práve nové káblové podzemné vedenie. V podobnom duchu a s rovnakým cieľom práve prebiehajú rokovania so správcom cestnej komunikácie v Ždiari,“ doplnila Danihelová.
Firma pokračovala v minulom roku v inštalácii inteligentných meradiel. „V súčasnosti je už dve tretiny spotreby odberateľov zaznamenávaná v takzvanom priebehovom meraní. To znamená, že ide o kombináciu inteligentného meracieho systému a jeho predchodcu automatizovaného zberu dát,“ dodala Danihelová. Východoslovenská distribučná nainštalovala k decembru minulého roka už vyše 45 tisíc inteligentných meradiel. Do roku 2020 bude mať inteligentné meradlá až 100 tisíc domácností a firiem.
Ochrana prírody
V minulom roku začali východoslovenskí energetici s prípravou dokumentácie pre obnovu a úpravu koridorov elektrických vedení v lesných porastoch. Cieľom je posilniť biodiverzitu a zatraktívniť vybrané koridory elektrických vedení z krajinno-ekologického hľadiska. „Realizácia je naplánovaná na roky 2018 až 2020. Počíta sa s úpravou plochy koridorov elektrických vedení v lesných porastoch s celkovou rozlohou 20 hektárov. V jednotlivých lokalitách sa v rámci tohto projektu vytvoria napríklad podmienky pre pasenie, kosenie, na nové malé vodné plochy, tiež obnovíme pôvodnú flóru,“ uviedla Danihelová.
Minulý rok bol tiež podľa nej charakteristický posunom v aplikácii opatrení, ktoré majú predchádzať nárazom vtákov do vodičov vzdušných elektrických vedení. Z celkového počtu 72 špecifikovaných rizikových lokalít Východoslovenská distribučná v minulom roku zabezpečila 46 lokalít. „V tomto roku budeme v tomto tempe pokračovať, preto je naplánovala realizácia opatrení aj vo zvyšných 26 lokalitách,“ konštatovala Danihelová.