Zelená transformácia sa nemôže robiť bezhlavo a na úkor rozvoja nášho hospodárstva či životnej úrovne ľudí. Na konferencii Slovensko bez dymu to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.
„Slovensko sa nachádza na križovatke ciest. Na jednej strane je dekarbonizácia, na druhej sú udržateľný rozvoj a najmä ekonomický rast. Všetky dekarbonizačné ciele musia byť triezvo-praktické, aby ich naša ekonomika vedela zvládnuť,“ vyhlásila.
Pozitívny príklad v jadrovej energetike
Slovensko má podľa ministerky pozitívny príklad v jadrovej energetike, ktorá je prakticky bezemisná. Patríme pritom medzi tri miesta sveta, ktoré majú najzelenší energetický mix, okrem Slovenska je tam Švédsko a provincia Ontário v Kanade.
Stámilióny na energodotácie už v rozpočte nenájdeme. Saková hľadá adresnú pomoc, Fico nie je ani proti plošnej
Slovensko je čo sa elektrickej energie týka, sebestačné. Štvrtý jadrový blok elektrárne Mochovce sa má spustiť začiatkom roka 2026, kedy sa dokonca staneme exportérom elektrickej energie.
Cestou vpred sú inovácie
Ako zároveň Saková informovala na sociálnej sieti, cestou vpred sú predovšetkým inovácie. Až 90 % prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR sa preto viaže ku dekarbonizačným cieľom. V rámci Ministerstva hospodárstva SR fungujú projekty, ako Zelená domácnostiam či Zelená solidarita.
Elektrická stanica Mierovo podporí rozvoj podunajského regiónu, Západoslovenská distribučná investovala vyše 20 miliónov eur (video+foto)
„Do konca roka očakávame aj výzvu Zelená podnikom, kde je alokovaných približne 66 miliónov eur. Z plánu obnovy sa tiež pripravuje výzva v objeme zhruba 30 miliónov eur, ktorá má byť dedikovaná pre výskumné a inovatívne činnosti,“ dodala.