Vrcholoví manažéri energetických spoločností očakávajú pozitívny vývoj v sektore energetiky. Ako vyplýva z globálneho prieskumu spoločnosti KPMG, štyria z desiatich manažérov predpokladajú, že sa už tento rok vrátia do predpandemického normálu. Pre porovnateľne veľkú skupinu opýtaných sa obchodný model zmenil natrvalo. Za najväčšie riziká považujú klimatické zmeny a environmentálne hrozby. V odvetví však v súčasnosti panuje optimizmus.
Všetci respondenti sú presvedčení o pozitívnom raste sektora v nasledujúcich troch rokoch. Vlani sa takto vyjadrilo iba 45 percent riaditeľov firiem. O bezprostrednom raste svojho podnikania je presvedčených 93 percent.
Až 83 percent riaditeľov firiem v odvetví energetiky očakáva strednú až nízku transakčnú aktivitu. Podľa manažérov, ak príde k fúziám a akvizíciám, ich cieľom bude najmä rozšírenie trhového podielu alebo získanie inovatívnych technológií.
Znižovanie nákladov automatizáciou
Ako ďalej vyplýva z prieskumu, v budúcnosti chce energetické odvetvie najviac investovať do automatizácie. Primárnym dôvodom investovania do nových technológií je pre 71 percent manažérov zníženie nákladov.
Cena elektriny na veľkoobchodnom trhu dosahuje historické maximá, rast spôsobilo viacero faktorov
„Energetika musela počas pandémie zabezpečovať plynulé dodávky a nepretržite dbať na bezpečnosť zdravia zamestnancov. Stabilita a funkčnosť sektora ostávajú jedným z predpokladov pre udržateľnú obnovu po negatívnych dôsledkoch šírenia ochorenia COVID-19,“ uviedol senior manažér a sektorový líder pre energetiku KPMG na Slovensku Miroslav Talian.
Pandémia zasiahla aj obchodné modely
Koronakríza zasiahla aj obchodné modely v odvetví. Takmer polovica riaditeľov (43 percent) uviedla, že ich obchodný model sa vplyvom zmien počas pandémie už nevráti do pôvodného stavu. Návrat do normálu niekedy v tomto roku vidí 37 percent respondentov. Menej optimistických je 20 percent, ktorí predpokladajú, že začnú fungovať v normálnom režime až v roku 2022.
Prieskum 2021 KPMG CEO Outlook Pulse Survey bol realizovaný od 29. januára do 4. marca tohto roku na vzorke 500 CEOs z Austrálie, Kanady, Číny, Francúzska, Nemecka, Indie, Talianska, Španielska, Japonska, Veľkej Británie a USA.
Vrcholoví manažéri v prieskume poskytujú svoj pohľad na ekonomiku a jej vývoj v nasledujúcich troch rokoch. Skúma tiež očakávania riaditeľov firiem od post-pandemickej éry a tiež dynamiku ich reakcií na pandemickú situáciu.