Domácnosti by mali začiatkom budúceho roka dostať do svojich schránok poštovú poukážku so sumou na vrátenie časti peňazí za spotrebovaný plyn v tomto roku.
Vláde Roberta Fica sa predsa len podarí splniť posledný vládny sľub z prvého sociálneho balíčka, ktorý bol prijatý ešte v minulom roku. Jedná sa o vracanie peňazí domácnostiam za spotrebovaný zemný plyn v tomto roku, takzvané plynové vratky. Aj keď si energetická odborná verejnosť nevedela predstaviť, ako by malo vracanie peňazí v reále vyzerať, vláda prišla s jednoduchým riešením. Peniaze vráti domácnostiam priamo zo štátneho rozpočtu. A to všetkým, či už sú klientmi najväčšieho štátneho dodávateľa Slovenského plynárenského priemyslu, alebo iného alternatívneho dodávateľa. Malo by sa tak stať začiatkom budúceho roka.
Súhlas finančného výboru
Poslanci parlamentného finančného výboru na svojom utorňajšom zasadnutí už aj odobrili pozmeňujúci návrh, ktorým sa do návrhu zákona o rozpočte verejnej správy zavádzajú vratky za plyn. Aj keď sa predpokladalo, že sa slovenským domácnostiam vráti za spotrebovaný plyn celkovo 47 miliónov eur, vrátane dane z pridanej hodnoty, poslanci výboru schválili sumu až 48 miliónov eur. Opozičný poslanec za Most-Híd Ivan Švejna, ktorý je taktiež členom finančného výboru, považuje plynové vratky iba za predvolebný sľub. „Ja to považujem za volebný ťah, kde namiesto volebného guláša sa budú posielať peniaze v hotovosti,“ konštatoval na margo tohto vládneho opatrenia Švejna. V prepočte na jedného voliča tak podľa neho vláda vyčlenila zhruba 35 eur.
Vratky pošlú šekom
Domácnosti nemusia pre vrátenie peňazí za spotrebovaný plyn urobiť nič náročne. Stačí im počkať na šek s vypočítanou sumou a prísť si po peniaze na poštu. Plynové vratky dostanú domácnosti s odbernými tarifami D1 až D3 vo výške 6 % z ich platieb. Nebudú sa teda týkať odberateľov v najvyššom tarife D4, medzi ktorých patria napríklad aj „vykurovači bazénov“. Domácnosti s tarifou D1, teda tí, ktorí využívajú plyn iba na varenie, dostanú od štátu paušálnu vratku na úrovni 10 eur. V ďalších dvoch tarifách s väčším odberom, teda D2 a D3, budú mať vratku v závislosti od ročnej spotreby plynu a tá môže podľa vyjadrení premiéra Roberta Fica dosiahnuť od 14 eur do 165 eur.
Verejné financie vraj nie sú ohrozené
Predseda vlády je presvedčený, že vratky za plyn neohrozia verejné financie. Peniaze na vratky by sa mali totiž vykryť z dividend štátneho Slovenského plynárenského priemyslu. Podľa premiéra je hospodárenie dodávateľa plynu s viac ako 1,3 milióna zákazníkov v súčasnosti na takej úrovni, že si jeho vláda môže vratky za plyn dovoliť. Len pre úplnosť treba dodať, že Slovenský plynárenský priemysel podľa oficiálnych informácií dosiahol v minulom roku zisk pred zdanením vo výške 483 miliónov eur, čo bolo o 63 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Čistý zisk podniku predstavoval 289 miliónov eur, čo bolo medziročne viac o 21 miliónov eur.