Dotovanie uhlia a prísne regulovanie cien energií zrejme budú pokračovať. Dve najsilnejšie strany budúcej vládnej koalície totiž v tomto smere neplánujú zmeny.
Už čoskoro by malo mať Slovensko novú vládu. Štyri politické strany sa dohodli na vytvorení vládnej koalície. Predtým, ako si začali rozdeľovať vládne kreslá, prijali strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť programové priority. Téma energetiky v nich veľký priestor nemala. Budúca vládna štvorka v prioritách len stroho skonštatovala, že bude „dôsledne využívať regulačný rámec na stabilitu cien energií“. Energetiky sa ešte môže týkať priorita o zákaze privatizácie strategického majetku štátu.
Energetika naďalej v rukách Smeru
Pred voľbami mali strany, ktoré vstupujú do vlády vo väčšine energetických tém diametrálne odlišné názory a postoje. Kam však bude smerovať slovenská energetika v najbližších rokoch, nie je veľmi ťažké odhadnúť. Post ministra hospodárstva totiž obsadí strana Smer-SD, čiže strana, ktorá tu sama vládla a rozhodovala aj o energetických otázkach ostatné štyri roky. Podľa informácií agentúry SITA by ním mal byť súčasný minister životného prostredia Peter Žiga. Minister, ktorý na príkaz svojho šéfa Slovenským elektrárňam odobral Vodnú elektráreň Gabčíkovo, vďaka čomu pribudla Slovensku ďalšia medzinárodná arbitráž.
Predávať nechcú, možno niečo kúpia späť
Najsilnejšia politická strana Smer-SD vo svojich prioritách, ktoré zverejnila pred parlamentnými voľbami, len skonštatovala, že posilní energetickú bezpečnosť krajiny. Viac slovenskí ľavičiari prezradili počas minuloročného leta, kedy portálu vEnergetike.sk odpovedali na viacero tém. Keďže ministerstvo, ktoré má rozhodujúce slovo v energetickej oblasti, bude Smer ovládať, dá sa očakávať, že ich postoje budú premietnuté aj do reality. Strana Smer-SD sa podľa svojich minuloročných vyjadrení nebráni posilneniu pozície štátu v Slovenských elektrárňach či v iných energetických podnikoch, ktoré by boli v budúcnosti zo strany zahraničných investorov na predaj. Tieto plány však podľa Smeru bude limitovať množstvo voľných finančných prostriedkov v štátnom rozpočte. Víťaz volieb taktiež chce, aby sa pokračovalo v prípravných prácach na výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach či vo výstavbe plynovodu Eastring. Určite neplánujú uvažovať nad predajom Slovenského plynárenského priemyslu, Transpetrolu či šiestich najväčších štátnych teplární v Bratislave, Žiline, Martine, vo Zvolene, v Trnave a v Košiciach.
Dotovanie uhlia zrejme zachovajú
Strana Smer ani na chvíľu nikdy neuvažovala nad zmiernením či nebodaj zrušením regulácie cien energií. Energetické spoločnosti, ktorých sa to týka, tak môžu na sto percent s reguláciou cien počítať. Nedá sa ani očakávať personálne zemetrasenie na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, po ktorom volala opozícia. Veď šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík bol zvolený do funkcie počas vládnutia prvej vlády Roberta Fica. Spotrebitelia elektriny zase môžu počítať s tým, že v koncových cenách elektriny budú aj naďalej platiť podporu slovenského baníctva. Ročne vo faktúrach zaplatia odberatelia v hospodárskom záujme naplánovanom do roku 2035 na podporu ťažby uhlia, z ktorého sa následne v nováckej tepelnej elektrárni vyrobí štátom stanovené množstvo elektriny, približne 90 miliónov eur.
Chúťky národniarov
Prioritou strany SNS v oblasti energetiky je prijatie nového zákona o ochrane strategických podnikov. Druhá najsilnejšia strana v novovznikajúcej vláde je presvedčená, že ak bude príležitosť, štát by mal odkupovať od zahraničných investorov predávané podiely v energetických spoločnostiach. Peniaze sa podľa nich na to musia v štátnom rozpočte nájsť. SNS sa nebráni pokračovaniu v regulácii cien energií, v dotovaní ťažby uhlia či prípravám na výstavbu novej bohunickej jadrovej elektrárne. Neplánuje predať štátne teplárne.
Odlišná Most-Híd
Názory strany Most-Híd na energetické témy možno označiť v porovnaní s názormi dvoch najsilnejších vládnych strán za diametrálne odlišné. Tretia najsilnejšia strany v budúcej vládnej koalícii je proti tomu, aby štát vlastnil nejaké podiely v energetických podnikoch, keďže je presvedčená, že štát je zlý vlastník. Strana nie je ani za výstavbu novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach a najradšej by zrušila dotovanie ťažby uhlia, ktoré podľa nej zbytočne zaťažuje ceny elektriny pre spotrebiteľov. Strana Most-Híd by taktiež predala štátne teplárne a pracovala by na postupnom zrušení regulácie cien energií. Pred voľbami strana volala po skutočne nezávislom regulátorovi.
Chceli sa pozrieť na Mochovce
S postupným zrušením regulácie cien energií súhlasí aj najslabšia vládna strana, strana Sieť, ktorá je, respektíve bola taktiež presvedčená o nutnosti odpolitizovať regulačný úrad. S najväčšou pravdepodobnosťou by sa pridala aj k predaju teplární a k zrušeniu výstavby novej atómky v Jaslovských Bohuniciach. Taktiež by zrušila dotovanie ťažby uhlia. S dvoma najsilnejšími vládnymi stranami však súhlasí v potrebe posilnenia pozície štátu v Slovenských elektrárňach. Sieť vo svojom volebnom programe pripúšťala aj možnosť zrušenia dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Strana mala plány vytvoriť komisiu, ktorá mala zhodnotiť, či sa dostavba oplatí.